Dirk Tuypens is acteur die onder meer te zien is in de populaire VRT-series 'Thuis' en 'Flikken'
Wie zijn de 'Cuban Five'?
"De 'Cuban Five' zijn vijf Cubanen die door Cuba naar Miami zijn gestuurd om er te infiltreren in anti-Cubaanse organisaties die terreuracties op touw zetten tegen Cuba."
"De vijf mannen infiltreerden in die organisaties en hebben het nodige bewijsmateriaal verzameld over geplande terreuracties. Ze hebben dat allemaal overgemaakt aan de Amerikaanse autoriteiten."
"Maar in de plaats van iets te ondernemen tegen die terreurorganisaties, heeft de VS het bewijsmateriaal opzij geschoven en de vijf Cubanen in de gevangenis gestoken. De vijf zitten ondertussen al twaalf jaar onterecht in de gevangenis."
Waarom doe je mee aan de actie?
"Ik vind het belangrijk om me voor deze actie in te zetten omdat dit heel duidelijk een politieke zaak is. Deze vijf mensen zijn het slachtoffer van de politieke oorlog tussen de VS en Cuba. Ze hebben hun leven geriskeerd in de strijd tegen terreur."
"En als je het bekijkt in heel de wereldwijde strijd tegen terreur dan zouden het helden moeten zijn. Maar vanwege de politieke situatie tussen de VS en Cuba worden ze als criminelen behandeld. Het is heel belangrijk om deze zaak op te volgen en er aandacht op te blijven vestigen."
"Alle juridische middelen zijn bijna uitgeput. Daarom mikken we nu vooral op een persoonlijke tussenkomst van president Obama. Hij is als enige in staat om de vijf met één handtekening vrij te laten. We zijn daarom begonnen met een kaartencampagne aan Obama om de vrijlating te eisen."
"Verschillende 'Free the Five-comités' over heel de wereld doen mee aan de campagne. Mensen kunnen een kaartje invullen en als dat over heel de wereld gebeurt, hopen we op die manier de druk te vergroten."
Wat kunnen we doen voor de 'Cuban Five'?
"Het belangrijkste is dat het verhaal zoveel mogelijk wordt verteld. Het blijft toch iets dat maar heel sporadisch in de media komt. Voor de mensen die hier het verhaal vandaag leren kennen, is het belangrijk dat ze het verder vertellen. Iedereen kan kaartjes invullen met een uitdrukkelijke vraag aan Obama de vijf vrij te laten.”
"Vorig jaar hebben twee van de vijf Cubanen een aanzienlijke strafvermindering gekregen. En een rechtbank in de VS heeft toen heel duidelijk gezegd dat dit een gevolg was van de wereldwijde druk van de verschillende steuncomités."
"Zo zie je maar het belang van dit soort acties. Zelfs het invullen van zo'n kaartje - op zich klein en banaal - kan op termijn toch enig resultaat opleveren."