Actievoerders van Greenpeace klommen in de bomen van de Donderberg en hingen er een groot spandoek van 15 meter lang, op ongeveer 15 meter hoogte met de boodschap ‘Natuur in gevaar – red Donderberg’. Op de grond hielden actievoerders spandoeken vast met ‘Maron, stop béton’. Tegelijkertijd namen zo’n 150 mensen deel aan een mobilisatie van Save Donderberg.

Foto: Greenpeace België
Donderberg is een weinig bekende groene zone van 3 hectare, verscholen tussen de Tuinen van de Bloemist en het drukke Bockstael. Het natuurgebied herbergt een rijke biodiversiteit waaronder zeldzame glimwormen en de tweede grootste waterwilg (met een hoogte van 9 meter) van het Brusselse Gewest.
Al sinds 2016 verzetten wijkcomité Donderberg en het collectief Save Donderberg zich tegen het grote school- en woningbouwproject. Ze dienden verschillende bezwaarschriften in en organiseerden protesten en gegidste natuurwandelingen. Hun petitie om de site te vrijwaren verzamelde intussen al meer dan 11.000 handtekeningen. Onlangs stapte Save Donderberg naar de Raad van State tegen de vergunningen voor het project en de afschaffing van de buurtwegen.
“Dit is echt de laatste kans om deze bijzondere groene zone te beschermen,” zegt Eva de Vree van burgercollectief Save Donderberg. “De bouwplannen dateren al van 2016, en komen vandaag niet meer overeen met de noden van de stad. We hebben nood aan meer natuur, maar daar hebben politici geen oor naar.”
Bijzonder Donderberg
|
Ook Greenpeace verzet zich tegen de bouwplannen en mobiliseert mee voor de natuurwandeling in Donderberg. “Stedelijke natuur is onze beste bescherming tegen de steeds frequentere extreme weersomstandigheden zoals hittegolven en extreme regenval,” vertelt Ruth-Marie Henckes, biodiversiteit campaigner bij Greenpeace. “Het is dan ook onverantwoord om achteloos natuur te vernietigen in Brussel waar al zoveel natuur moet wijken voor beton. Wij reiken daarom de hand naar de groene partijen om hun verantwoordelijkheid op te nemen en dit problematische en onnodige project een halt toe te roepen.”