De community ruimte is een vrije online ruimte (blog) waar vrijwilligers en organisaties hun opinies kunnen publiceren. De standpunten vermeld in deze community reflecteren niet noodzakelijk de redactionele lijn van DeWereldMorgen.be. De verantwoordelijkheid over de inhoud ligt bij de auteur.

Analyse

Genocidair denken Netanyahu is dat van Theodor Herzl in de 19de eeuw

Afbeelding
De Grote Moskee van Gaza (Omari Moskee) nog intact in november 2022. Foto: Dan Palraz/CC BY-SA 4:0
De Grote Moskee van Gaza (Omari Moskee) nog intact in november 2022. Foto: Dan Palraz/CC BY-SA 4:0
Wie de verslaggeving in de mainstream media volgt over de genocide in Gaza krijgt de indruk dat Netanyahu en zijn regering niet langer handelen volgens de principes van het ‘democratische’ Israël. Dat klopt niet volgens Lucas Catherine. De geschiedenis toont dat het genocidair denken van Netanyahu en zijn regering verder bouwt op dat van Theodor Herzl, stichter van het zionisme. Daarom moet 5000 jaar geschiedenis van Gaza vernietigd worden.

Theodor Herzl (1860-1904) schreef in 1896 Der Judenstaat en organiseerde vanaf 1897 de eerste Zionistische Congressen en de Jüdische Colonialbank/ Jewish Colonial Trust om de kolonisatie van Palestina te financieren. Hij gebruikte buiten zijn officiële voornaam in briefwisseling graag zijn Hebreewse voornaam Benjamin.

Zijn ideeën vormen nog altijd het denken van die andere Benjamin: Netanyahu, Hebreeuws voor 'Door God Gegeven'. Een goddelijk toeval, of gewoon een ideetje van zijn Poolse vader die oorspronkelijk Mileykowsky als familienaam had en die na zijn immigratie naar Palestina veranderde in Nathanyahu.

In het Grieks is 'door god gegeven' Theodor.Je zou haast gaan denken dat zionisten in reïncarnatie geloven.

Het reuzegroot portret van Theodor Herzl hangt boven het spreekgestoelte van de Knesset, het Israëlisch parlement, alsof hij er nog altijd over waakt dat zijn ideeën worden uitgevoerd. En dat gebeurt:

“Voor Europa zullen we een bruggenhoofd zijn in Azië, een bastion van de beschaving tegen de Barbarij.” [1]

Palestijnen moeten 'unbemerkt' verdwijnen

Herzl zocht steun voor zijn project bij de Duitse Keizer en het Brits Imperium. Zowel Duitsland als de VS, het sterkste kind van dat Imperium, zijn nog altijd de beschermheren van de Zionistische staat. Lees er maar de pers dezer dagen op na.

Hoe groot moet de joodse staat worden? “Van Egypte tot aan de Eufraat”[2]

De ambities van Israël reiken nog altijd van Egypte tot de Eufraat, zeg maar tot in Iran. Kijk maar naar hun militaire operaties in Libanon, Irak en Iran.

Afbeelding
x
Herzl schreef in het Duits, zijn moedertaal. Foto: Public Domain

En wat met de Palestijnse bevolking?

“De arme bevolking daar moet ‘unbemerkt’ over de grens worden gewerkt”

Alleen met dat ‘unbemerkt’ (onopgemerkt) – Herzl schreef in het Duits, zijn moedertaal – is het niet echt gelukt. Toen ze in 1948 meer dan vierhonderd Palestijnse dorpen en steden vernietigden in het huidige Israël keek het Westen de andere kant op en stichtte heel humanitair de UNRWA die al die vluchtelingen moest in leven houden.

Het werd de zionisten vergeven, want waren zij niet het baken dat de Westerse waarden uitstraalde over de Arabische Barbarij? Het Israël van Netanyahu probeert het opnieuw, zonder enig verzet vanuit het bastion van de Beschaving.

Negationisme toen en nu

Dat Herzl indertijd geen plaats zag voor het autochtone Palestijnse volk bleek al uit bovenstaand ‘unbemerkt’ citaat. Eens de koloniale staat uitgeroepen bleven zijn opvolgers die opvatting getrouw.

Afbeelding
Aandeel van de Jewish Colonial Trust voor de financiering van een Joods thuisland. De term 'koloniaal' was in de 19de eeuw nog algemeen aanvaard, ook voor de eerst zionisten. Foto: Pubic Domain
Aandeel Jewish Colonial Trust voor financiering van een Joods thuisland. Het woord 'koloniaal' was in de 19de eeuw algemeen aanvaard, ook voor de eerste zionisten. Foto: Public Domain

Bekend is een uitspraak van Golda Meir (vroegere naam Meyerson-Mabovitz, geboren in Kiev op 3 mei 1898) die van 1949 tot 1974 minister was, waarvan de laatste vijf jaar op het einde van haar carrière zelfs premier.

Zij stelde onverbloemd: “There was no such thing as Palestinians”  Dit gaat terug op de fameuze zionistische slogan: “Een land zonder volk, voor een volk zonder land”, onder meer geformuleerd in 1914 door de latere eerste president van Israël Haim Weizmann.

Vanuit dit zionistische principe is de huidige doelstelling te begrijpen om de Palestijnen hun geschiedenis te ontnemen. Gaza is daar nu het frappantste voorbeeld van. Het begon met de verovering van Gaza in 1967.

Afbeelding
De Joods-Oekraïense Golda Meir (hier naar Yitzhak Rabin) emigreerde in 1921 naar Palestina en beweerde er koudweg dat de inheemse bevolking niet bestond. Foto: Public Domain
De Joods-Oekraïense Golda Meir (hier naast Yitzhak Rabin) emigreerde in 1921 naar Palestina en beweerde er als overtuigde koloniaal koudweg dat de inheemse bevolking niet bestond - . Foto: Public Domain

De man die toen het Israëlische leger leidde was Moshe Dayan, de nieuwe naam van Moshe Richter [3]. Hij was als amateur-archeoloog zeer ontgoocheld, want hij vond geen enkel spoor van vroegere joodse aanwezigheid. Naast eeuwenoude moskeeën, wel veel christelijke archeologie uit de voor-islamitische tijd.

Afbeelding
x

Dayan had beter moeten weten. In de jaren 1931-1934 – toen Palestina een Brits mandaatgebied was – deed  William Flinders Petrie grootschalige opgravingen in Tell al Ajjull in het stadje Al Mughraqa ten zuiden van Gaza-stad en publiceerde daarover het tweedelige boekwerk Ancient Gaza.

Daarbij kwamen gebouwen bloot te liggen in verschillende lagen, daterend uit de Midden-Bronstijd tot de IJzertijd. Volgens Flinders Petrie behoorden ze toe aan een volk van ambachtslieden en handelaars. Naast resten van gebouwen werden er ook sieraden in brons en zilver gevonden en zelfs gouden armbanden.

Een reeks artefacten, waaronder vijftig antieke sarcofagen werden door Israël uit deze site al gestolen in 2008. Nu is deze site compleet beschadigd door het Israëlische leger.

Wie waren de oorspronkelijke bewoners?

Uit Egyptische bronnen weten we dat vanaf 1194 vC er zich Pulu-seti vestigden, een term die aan de basis ligt van het woord Filistijnen, Palestijnen. Zij waren het die maakten dat de Bronstijd definitief overging in de IJzertijd.

In het begin van de twaalfde eeuw voor Christus werd het huidige Palestina bevolkt, aan de kust door deze Filistijnen, de Cananieten in de steden en de Israëlieten in tentendorpen in het binnenland.

Voor belangrijke joodse archeologie moest je dus in de pas veroverde Westelijke Jordaanoever zijn. En nu tijdens de laatste grote oorlog tegen Gaza hebben de Israëli's meer dan 200 historisch-archeologische sites verwoest. Zogezegd op zoek naar tunnels van Hamas.

Afbeelding
Voorwerpen uit Anthedon: een marmeren standbeeld van een vrouw - mogelijk een godin (l), een aardewerken vaas (m) en een stenen reliëf met een gestileerde boom, mogelijk een levensboom. Foto: Public Domain
Voorwerpen uit Anthedon: marmeren standbeeld van een vrouw - mogelijk een godin (l), aardewerken vaas (m) en stenen reliëf met gestileerde boom, mogelijk een levensboom. Foto: Public Domain

Toen Israel de Gazastrook binnenviel in oktober 2023 waren er twee Franse archeologen en een Zwitser aan het werk, René Elter, Jean-Baptiste Humbert (van de Ecole Biblique et Archéologique française de Jérusalem) en Marc-André Haldimann. Zij getuigden in verschillende media over de plundering en vernietiging van archeologische en historische relicten.

De Hellenistische havenstad Anthedon nabij het dorp Blakhiya en het vluchtelingenkamp Al-Shati stond op de UNESCO-lijst van Werelderfgoed. Anthedon dateert uit de IJzertijd. De muren van de huizen zijn beschilderd en versierd met mozaïeken in Nabatese stijl.

De bekendste Nabatese stad is Petra. Het rijk der Nabatezen werd in het jaar 106 door de Romeinen veroverd. De Franse archeoloog Humbert verklaarde in de Libanese krant L’Orient-Le Jour dat de site volledig werd platgewalst, nogmaals zogezegd op zoek naar tunnels van Hamas.

Het Sint-Hilarionklooster (329) in het dorp Umm al Amr

Dit klooster werd in het jaar 329 gesticht door Sint Hilarion, vader van het Palestijnse monnikendom. Het is het oudste klooster van Palestina en het grootste dat in het Midden-Oosten is opgegraven.

Het klooster had een kerk, een doopkapel en kamers voor monniken. De mozaïeken in de Byzantijnse kerk toonden afbeeldingen van garnalen, gerookte vis, asperges, eieren van kippen en duiven, granaatappels en een appel uit de Hof van Eden.

Afbeelding
Olielamp (13de of 14e eeuw) gevonden in de ruïnes van Tell Umm el-Amr. Foto: Caroline Léna Becker/CC BY-SA 4:0
Olielamp (13de of 14de eeuw) gevonden in de ruïnes van Tell Umm el-Amr. Foto: Caroline Léna Becker/CC BY-SA 4:0

Het publiek kon de site bezoeken via loopbruggen en lokale Palestijnen werden in Frankrijk opgeleid als gids dankzij archeoloog René Elter wat gedoogd werd door het lokale bestuur van Hamas.

De opslagplaats met opgedolven artefacten werd door het Israëlisch leger geplunderd en Ley Escudo, hoofd van de Israel Antiquities Authority, verklaarde in een video op Instagram: “Bingo, de adjunct-directeur van de Antiquities Authority is met spoed naar Gaza gebracht om een pakhuis vol antiquiteiten te gaan bekijken, met dank aan onze militair Moshe Ajami.”

De Omari Moskee - Tempel van Marnas Dagon

In de stadswijk Daraj in het centrum van Gaza-stad staan twee voor de islam belangrijke moskeeën. De Sayid Hashim moskee is genoemd naar de overgrootvader van de profeet Mohamed, Hashim ibn Abdal Manaf, die daar handel dreef. Zij is nu compleet verwoest.

Dan is er de grote Omari Moskee (zie titelfoto) genoemd naar Omar ibn al Khattab die in 637 de Islam in Gaza en de rest van Palestina introduceerde. Het is een eclectisch gebouw. De plek zelf zou drieduizend jaar geleden de locatie geweest zijn van het heiligdom van Marnas Dagon, de belangrijkste god van Gaza.

Daarna kwam er in de vijfde eeuw een Byzantijnse kerk die bij de opkomst van Islam een moskee werd. Tijdens de kruistochten werd die omgebouwd tot een Normandische kerk. Van deze kerken zijn grote resten bewaard bij de bouw van de nieuwe moskee onder Salah al Din/Saladin (1187). De moskee bezat ook een groot bibliotheekgebouw. Dat bestaat niet meer.

Afbeelding
Bel Tempel, Palmyra, voor hij werd verwoest door IS. Foto: James Gordon/CC BY-SA 2:0
Bel Tempel, Palmyra, voor hij werd verwoest door IS. Foto: James Gordon/CC BY-SA 2:0

Niet alleen moet de Palestijnse bevolking van Gaza ‘uitgewist’ worden, ook haar geschiedenis. Het contrast in de media is groot in vergelijking met de verslaggeving indertijd (2015-2016) over de verwoesting van het Syrische Palmyra door IS.  Je moet daarentegen goed zoeken in de grote media om over de ‘culturele genocide’ in Gaza iets te vinden.

En soft-zionisten als Joods-Israëlisch auteur David Grossman klagen er dan over waarom de Palestijnen niets in Gaza hebben opgebouwd. Dat ze vanaf de oprichting van Israël (1948) in een omsingeld groot getto woonden wordt ontkend. Israël kan er nu op voorstel van Trump een Riviera bouwen voor kolonisten?

Dit is een overname van het Salon van Sisyphus. Lees ook Bezoek de geredde historische schatten van Gaza’s 5000 jaar geschiedenis

Notes:

[1] Theodor Herzl. Complete diaries, New York, 1960, p.45

[2] Theodor Herzl. Gesammelte Zionistische Werke, Tel Aviv, 1934

[3] Moshe Dayan was het tweede kind dat ooit in een kibboets werd geboren, als zoon van geëmigreerde Joods-Oekraïense ouders.

Vandaag op de hoogte van de wereld van morgen?