De community ruimte is een vrije online ruimte (blog) waar vrijwilligers en organisaties hun opinies kunnen publiceren. De standpunten vermeld in deze community reflecteren niet noodzakelijk de redactionele lijn van DeWereldMorgen.be. De verantwoordelijkheid over de inhoud ligt bij de auteur.

Arbeiderspaleis Le Familistère: utopisch eiland in kapitalistische oceaan

Afbeelding
Arbeiderspalais: Le Familistère. Foto: Fab5669, Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
Arbeiderspalais: Le Familistère. Foto: Fab5669, Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
In het noorden van Frankrijk, verrees tussen 1859 en 1883 een sociaal mirakel: Le Familistère. Dit ambitieuze project was het levenswerk van André Godin, een industrieel en utopisch socialist die weigerde mee te draaien in de rauwe uitbuiting van zijn tijd.

Geïnspireerd door het utopisch socialisme van Charles Fourier probeerde Godin de kloof tussen kapitaal en arbeid te dichten door een coöperatieve gemeenschap op te bouwen. Tussen 1859 en 1968 bood Le Familistère de werknemers van zijn fabriek niet alleen werkgelegenheid, maar ook toegang tot huisvesting, onderwijs, cultuur en welzijnsvoorzieningen. 

Het experiment toont zowel de kracht als de zwakte van utopische ideeën in een kapitalistische wereld.

Van werkmanszoon tot utopist met een plan

Godins ideeën kwamen niet uit een ivoren toren. Ze groeiden uit een mengeling van eigen ervaringen en de theorie van Charles Fourier (1772–1837), de utopisch socialist die droomde van een rechtvaardige maatschappij.

"Als ik ooit boven de toestand van de arbeider uitgroei, zal ik alles doen om zijn levensomstandigheden te verbeteren”

Vanaf zijn elfde werkte Godin in de slotenmakerij van zijn vader. Op zijn zeventiende trok hij vier jaar door Frankrijk, waar hij de schrijnende werk- en levensomstandigheden van de arbeidersklasse zelf aan den lijve ondervond. Hij zwoer: "Als ik ooit boven de toestand van de arbeider uitgroei, zal ik alles doen om zijn levensomstandigheden te verbeteren”.

Met de ervaring uit de verschillende jobs die hij in die jaren deed om te overleven, ontwikkelde hij een gietijzeren kachel. Het was een primeur: gietijzer gebruiken voor de productie van kachels. 

In 1840 startte Godin zijn eigen werkplaats waar gietijzeren kachels werden geproduceerd. De gietijzeren kachel werd een grandioos succes dat Godin een fortuin opleverde. Maar rijkdom was niet zijn doel.

In 1842 ontdekte hij de ideeën van Charles Fourier, een utopisch socialist die droomde van rechtvaardige gemeenschappen, zogenaamde phalanstères, waar zo’n 1600 mensen samen zouden leven en werken in een coöperatief verband. 

Het doel was om arbeiders toegang te geven tot de voordelen van welvaart die enkel voor de burgerij waren weggelegd

Godin werd een fervent aanhanger van Fourier. In 1852 financierde hij de oprichting van een phalanstère in Texas. Na de mislukking van deze Fourieristische commune in Texas in 1856, besloot hij zijn eigen utopie te realiseren in Guise, naast zijn bloeiende fabriek.

Arbeiderspaleis: wonen, werken en samenleven

Vanaf 1859 ging de eerste steen van het Palais social de grond in. Godin tekende het ontwerp zelf: een grootschalig complex waarin woonruimtes, productieruimtes en gemeenschappelijke voorzieningen één geheel vormden. 

Het doel was om arbeiders toegang te geven tot de voordelen van welvaart die enkel voor de burgerij waren weggelegd en die je normaal met geld koopt, maar die hier collectief toegankelijk werden gemaakt: degelijke huisvesting, hygiëne- en gezondheidsvoorzieningen, onderwijs, cultuur, ontspanning en sociale bescherming.

Dat vertaalde zich in een pakket aan voorzieningen dat in de 19de eeuw ronduit uitzonderlijk was: een loon 20 procent boven het marktgemiddelde, coöperatieve winkels en een systeem van collectieve hulpfondsen (bij ziekte, ongevallen of tegenslag), appartementen met stromend water, ventilatie en verwarming, gratis scholen en kinderopvang, en daarnaast cultuur en ontspanning met onder meer een theater, zwembad, muziekvoorstellingen en tuinen met kunstwerken.

Afbeelding
.
De overdekte ruimte in Le Familistère waarrond de appartementen zich situeren. Foto Wikipedia.

Godin verbood kinderarbeid en voerde vaste ijkpunten in voor het gemeenschapsleven: jaarlijks het Feest van het Kind (vanaf 1863) en het Feest van de Arbeid (vanaf 1867). Tegen 1888 telde het hele wooncomplex, inclusief zijn diverse diensten, 110 gebouwen en huisvestte het 1950 bewoners.

Wie Le Familistère bekijkt met hedendaagse ogen, mist makkelijk de historische schokgolf. Het gros van deze voorzieningen werd al vanaf de jaren 1860 gerealiseerd. Zet dat eens naast de erbarmelijke omstandigheden in 1890 die velen kennen uit de film Daens

Een concreet voorbeeld: vanaf 1870 beschikten de werknemers van Le Familistère over een overdekt zwembad, terwijl de Belgische arbeidersklasse vaak zelfs geen lopend water had.

Afbeelding
.
Theater, schoolgebouwen en zwembad in Le Familistère. Foto’s: Wikimedia Commons

Coöperatieve als bewijsstuk

Het industrieel succes was de hoeksteen van het sociale experiment waarmee Jean-Baptiste André Godin wilde aantonen dat de rijkdom die in het bedrijf werd geproduceerd ten goede moest komen aan de arbeiders, zonder dat daarvoor een revolutie nodig was. 

Om Le Familistère op te bouwen en arbeiders toegang te geven tot de "equivalenten van rijkdom", ontwikkelde Godin zijn gieterij tot één van de topbedrijven onder de producenten van kachels.

Hij creëerde een eiland van welvaart en menselijke waardigheid, een levend bewijs dat een rechtvaardigere samenleving mogelijk was

Die logica trok hij ook door naar eigenaarschap. In 1880 richtte Godin de Société du Familistère de Guise, een coöperatieve op: Association coopérative du capital et du travail. De werknemers werden mede-eigenaar van de onderneming. Hij creëerde daarmee een eiland van welvaart en menselijke waardigheid, een levend bewijs dat een rechtvaardigere samenleving mogelijk was.

Tussen 1870 en 1876 zetelde hij in het Franse parlement. In zijn boek Solutions sociales (1871) probeerde hij zijn experiment theoretisch te verankeren en te verspreiden. Le Familistère moest een blauwdruk worden. 

Hij stelde dat sociale vooruitgang mogelijk was door arbeiders toegang te geven tot dezelfde voordelen als de burgerij, zonder daarom de klassenstructuur formeel op te heffen. Toen Godin besefte dat niemand hem wilde volgen, verliet hij de parlementaire arena en richtte hij zich weer volledig op de verdere uitbouw van Le Familistère.

De markt bijt terug

De utopische ideeën die aan de basis lagen van Le Familistère, kenden echter een fundamentele zwakte. Ze hielden geen rekening met de ontwikkelingswetten van de kapitalistische maatschappij zoals Karl Marx die in Het Kapitaal analyseerde. 

Godin bouwde zijn sociale paradijs in een wereld waar meedogenloze concurrentie, winstmaximalisatie en een staat die de belangen van de kapitalistische klasse dient, de spelregels bepaalde en vijandig stond tegenover sociale hervorming. 

Om te overleven moest Godin zelf buigen voor de marktlogica. Hij voerde rationalisatiemaatregelen door zoals tijdelijke arbeid, het invoeren van stukloon en teamwerk om de productiviteit op te drijven en de kosten te drukken. 

Le Familistère legt de hardnekkige beperking bloot van utopische projecten die de bredere systeemlogica onderschatten

Na zijn dood werd de druk om de marktpositie vast te houden alleen maar groter. De beheerraad van de coöperatieve botste op een keuze die eigenlijk geen keuze was: investeren in sociale vooruitgang, of investeren in concurrentievermogen. Steeds vaker won het laatste. 

De eerste ernstige breuk kwam in 1888, toen beslist werd te stoppen met de uitbreiding van de Familistère-paviljoenen. Het resultaat was een tweedeling: arbeiders die in Le Familistère woonden en aandeelhouder waren, tegenover niet-aandeelhouders buiten het complex. In 1929 escaleerde dat in een staking van vijf weken waarbij aandeelhouders lijnrecht tegenover niet-aandeelhouders stonden.

In 1936 leidde de concurrentiedruk tot rationalisaties met massale ontslagen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog collaboreerde het bedrijf met de Duitse bezetter. En de toegenomen concurrentie uit Italië na de oprichting van de Europese gemeenschappelijke markt (1957) versnelde de neergang. 

In 1968 werd de coöperatieve ontbonden. De fabriek werd overgenomen door het merk 'Le Creuset'. De gebouwen van het Familistère werden aan de gemeente verkocht.

Inspiratie en waarschuwing 

Le Familistère blijft zo een verhaal van inspiratie én waarschuwing. Het laat zien hoe één visionair idee levens concreet kan verbeteren. Maar het legt ook de hardnekkige beperking bloot van utopische projecten die de bredere systeemlogica onderschatten. 

Godins experiment kon niet worden veralgemeend: het bleef een eilandje in een vijandige kapitalistische zee. Andere industriëlen wilden of konden niet volgen, en de staat verzette zich actief tegen voorstellen voor sociale hervorming.

Het arbeiderspaleis van Godin was een laboratorium van sociale hervorming, maar tegelijk een symbool van de grenzen van utopie binnen het kapitalisme. Het tilde duizenden arbeiders naar een hogere levensstandaard, maar vestigde geen duurzaam alternatief maatschappelijk model.

Dat roept de vraag op die Godin zich op het einde van zijn leven wellicht ook stelde: wat is er nodig voor echte, blijvende verandering?

Dat roept de vraag op die Godin zich op het einde van zijn leven wellicht ook stelde: wat is er nodig voor echte, blijvende verandering? Moeten we overal coöperatieven oprichten binnen het systeem? 

Of is een maatschappelijke omwenteling nodig die de economische en politieke macht overneemt van de kapitalistische klasse? Een revolutie die de productiemiddelen nationaliseert, socialistische planning doorvoert, de concurrentie uitschakelt en inspraak van de werkende bevolking op alle niveaus organiseert?

Le Familistère blijft een krachtig symbool van de strijd voor sociale rechtvaardigheid en een permanente uitnodiging om na te denken over hoe we die strijd het effectiefst kunnen voeren.

Het Arbeiderspaleis is het bezoeken waard, het ligt op twee uur rijden van Brussel.

Afbeelding
.

Bekijk een korte videoreportage (5’39”) hieronder (in het Frans): 

Afbeelding
.

 

Afbeelding
STEUNOPROEP

Vandaag op de hoogte van de wereld van morgen?