Jewgeni Murajew, screenshot
De Oekraïense ondernemer en parlementariër Jewgeni Murajew, die uit Oekraïne gevlucht is, heeft op 8 januari in China een interview gegeven over zijn land. Dat vraaggesprek van bijna twee en een half uur, in het Russisch, is inmiddels 2,2 miljoen keer bekeken op Youtube en heeft daar ruim 37.000 reacties gekregen. Het werd ook via andere kanalen verspreid en zou nu in totaal al 4 miljoen keer bekeken zijn. Een groot aantal van de kijkers zijn blijkbaar Oekraïners. De Westerse mainstream media hebben geen interesse voor het interview, niet voor de inhoud, niet voor het fenomeen. Het gaat namelijk frontaal in tegen de heersende ideologie rond Oekraïne en de oorlog daar. Maar het Zwitserse Globalbridge.ch publiceerde op 1 februari een vrij uitgebreide Duitse samenvatting. Daarvan hier een aantal hoofdpunten.
Het interview werd afgenomen door de 30-jarige Oekraïense politoloog Alexander Lasarew, die ook als blogger en politiek activist optrad en daarvoor door het Zelenskiregime gevangen gezet werd. Hij vluchtte later naar Rusland.
Na de start van de Russische interventie in Oekraïne in februari 2022 gaf Jewgeni Murajew daar meteen commentaar op via een van zijn twee televisiekanalen, Nasch. Hij deed dat vanuit een pro-Oekraïense, maar niet-nationalistische visie. Hij stelde dat de Russische bemoeienis met Oekraïne er niet zou gekomen zijn als Oekraïne de Minskakkoorden was nagekomen. Het Zelenskiregime verbood meteen zijn twee televisiezenders en hij kreeg telefonische bedreigingen. Hij bracht zijn gezin in veiligheid in het buitenland en vluchtte vervolgens ook zelf het land uit.
Eliminatie door “verdwijning” in de uitgelokte burgeroorlog
Dat deed of lukte niet iedereen die kritiek had op Zelenski. Uit Murajews vrienden- en kennissenkring zijn velen spoorloos verdwenen. “Ik heb geen grote illusies. Het is nu bijna drie jaar geleden. Ik denk niet dat ze nog in leven zijn. Maar wij hebben de plicht ze te vinden. De families van de vermisten hebben er recht op de waarheid te vernemen over wat er met hun dierbaren gebeurd is. Ze moeten vergoed worden en de daden van het regime mogen niet ongestraft blijven. Ik denk dat we zeer verrast zullen zijn als we de werkelijke lijst van de in Boetsja begraven slachtoffers zullen vernemen.”
Om de visie van Murajew op Oekraïne en de Russische interventie te begrijpen, moet je zien waar hij vandaan komt. Hij werd in 1975 geboren in een stadje in de buurt van Charkow, in de Oekraïense deelrepubliek van de Sovjetunie. Hij zegt dan ook onomwonden: “Mijn thuisland is de UdSSR.” Zijn moeder was, etnisch gezien, een Oekraïense, zijn vader etnisch gezien een Rus.
Na de instorting van de Sovjetunie en het zelfstandig worden van Oekraïne werd dit land zijn tweede thuisland, zijn nationaliteit werd Oekraïens. “Daarom … is de oorlog, waarin de burgers van het land waarin ik geboren ben aan beide kanten strijden, voor mij nog altijd een burgeroorlog. Dat heb ik al tien jaar geleden gezegd, en ik ben niet van mening veranderd. Wat er gebeurd is, is onze gemeenschappelijke tragedie. En zelfs het feit dat het nu gaat om twee verschillende landen verandert alleen maar de juridische vorm, maar niet het wezen.”
Amerikaanse bezetting van Europa en inmenging in Oekraïne
Murajew beschrijft de inmenging van de VS in de Oekraïense politiek en herinnert aan de vijf miljard dollar die de VS uitgaven om onder het etiket “democratie” een anti-Russisch bewind aan de macht te brengen. De niet verkozen, maar toch geïnstalleerde president Toertsjynov begon een anti-terreuroperatie die neerkwam op een burgeroorlog en slaagde erin Rusland te provoceren tot deelname.
De oorzaak van dat alles is volgens de geïnterviewde heel duidelijk de NAVO, die hij kritisch becommentarieert: “We mogen niet uit het oog verliezen ddat de NAVO het enige mechanisme is dat de politieke en directe militaire aanwezigheid van de VS op het Europese continent garandeert. Dat heeft de eerste secretaris-generaal ervan, Lord Ismay, ooit heel openlijk gezegd. Zonder de NAVO zou de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in de oude wereld onbegrijpelijk zijn. Maar we moeten duidelijk zien dat het hier gaat om een bezetting van Europese landen, die na het jaar 1945 en de verdeling van Europa nog altijd voortduurt.”
Murajew herinnert ook aan de manipulatie van de Oekraïense politiek door de VS die voorafging aan de “Maidan”: de VS accepteerden de verkiezing van Janoekovitsj in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen niet, duwden – tegen de grondwet in – door dat er een derde ronde kwam en die werd gewonnen door Joesjtsjenko.
“Het was Joesjtsjenko die de lijken van Bandera en Sjoechevitsj uit de kast haalde. Hij was het die de cultuuroorlog ontketende door een kloof te creëren tussen Galicië en de rest van Oekraïne. De heroïsering van de UPA, het leger van de Oekraïense opstandelingen, de Holodomor, de in drie gedeelde Oekraïne, dat is uiteindelijk allemaal zijn werk.”
De oorzaak van het uitbreken van de oorlog
Als concrete aanleiding van de oorlog ziet Murajew Zelenski. Die wilde op de Conferentie van München op 19 februari 2022 besprekingen over het Memorandum van Boedapest. Hij stuurde aan op veiligheidsgaranties voor Oekraïne tegen Rusland, en als die er niet zouden komen zou hij de besluiten van het Memorandum van 1994 herzien, dat wil zeggen: het afzien van atoomwapens schrappen. Maar, zegt Murajew: “Het stationeren van atoomwapens aan de grens met Rusland is een existentiële bedreiging voor Rusland. Het ultimatum van Zelenski dat hij de nucleaire status van Oekraïne zou hernieuwen was een schending van de laatste van de drie voorwaarden voor de Oekraïense autonomie. Namelijk de verplichting een neutrale, ongebonden en atoomwapenvrije staat te zijn.
Verkiezingen in Oekraïne?
“Er komen geen verkiezingen. De usurpator Zelenski heeft ze niet nodig, de VS hebben ze niet nodig en Rusland heeft ze niet nodig. Zelenski heeft geen verkiezingen nodig omdat hij nu de absolute macht heeft. Dus waarom zo’n risico? Zelenski zou al in de eerste ronde verliezen, en we zien (…) zelfs niet één tegenkandidaat. Een verkiezingsnederlaag zou voor Zelenski niet alleen een dreun zijn voor zijn Napoleoncomplex. Zodra hij officieel niemand is, komen de vragen op naar de verantwoordelijkheid voor zijn oorlogsmisdaden, voor corruptie en – het ergste in onze faire en eerlijke democratische wereld – naar de diefstal van Amerikaans belastinggeld.
Onder Trump zal Zelenski zich niet meer kunnen verstoppen voor de Amerikaanse justitie. En de democraten hebben ook geen levende getuigen over Biden nodig. Voor Zelenski gaat het dus letterlijk om leven of dood. En vermits verkiezingen via een presidentieel decreet worden uitgeschreven, zal hij ze niet uitschrijven.
Rusland en de oorlog?
“Rusland is niet in Oekraïne geïnteresseerd, ook als de Oekraïense propaganda eindeloos over een haatgevoel van duizenden jaren oud vertelt en over een veroveringsoorlog. Poetin wil de oorlog in elk geval beëindigen, het doet er niet toe wat voor rookgordijn de Oekraïense propaganda verspreidt. Rusland heeft, zoals elk ander land, geen oorlog nodig. De mensen sterven, de economie blijft draaien, maar toch wel moeizaam. Sancties maken niet sterker, ze versnellen de ontwikkeling niet, het komt tot vermoeidheidsverschijnselen. Zoals er ook metaalmoeheid bestaat. Hetzelfde kan je van de mensen en van de maatschappij in haar geheel zeggen.”
“Voor Poetin gaat het om een nieuwe veiligheidsarchitectuur en om gelijke rechten voor Rusland in de wereldpolitiek. Hij wil zijn rechtmatige plaats innemen. (…)”
“Het doet er niet toe hoezeer het ons ego kwetst, maar ons land is alleen maar een testterrein voor globale kwesties. En de Oekraïners zijn goedkope soldaten, met wie het Westen geen medelijden heeft. Oekraïne is, zoals de gewezen secretaris-generaal van de NAVO Stoltenberg zei, alleen maar een goede business voor de VS.”
Zelenski en de oorlog
“Het standpunt van Oekraïne, nauwkeuriger gezegd van de Oekraïense regering, en nog nauwkeuriger gezegd van Zelenski, kent iedereen even goed als ik: oorlog tot de laatste man. Hij heeft eenvoudig geen andere uitweg. We hebben al verduidelijkt dat de vrede voor Zelenski levensbedreigend is. Vrede betekent verkiezingen, en verkiezingen betekenen het einde van het verhaal en een heel pak onbeantwoorde vragen. Hij moet met alle middelen de door Trump nagestreefde controle van de militaire en financiële middelen verhinderen. Dat betekent dat niet alleen de vrede, maar ook het beëindigen van de vijandigheden niet in zijn plannen voorkomt.
Afgezien van Zelenski en zijn vrienden is er in Oekraïne nog een hele klasse van mensen die in de oorlog een vermogen verdiend hebben. Al diegenen die voor de oorlog niets waren, maar plots opgestegen zijn tot vorsten, zullen alles doen om elk vredesinitiatief te verstoren, om eender welke provocatie te arrangeren, en om eender welke terreurdaad, eender welke nieuwe tegenaanval, en aanvallen op gevoelige punten door te voeren. Ze zullen iedereen terroriseren die vrede wil, alleen om hun eigen geluk te verlengen.
Er is dus geen goed nieuws. We moeten onze kinderen redden, onze echtgenoten verstoppen voor de politie en de verdedigers smeken het land te bevrijden van zijn kernprobleem, dat in de Bankova zit. [De zetel van de president.]”
China en Oekraïne
De VS willen elke samenwerking van Oekraïne en China, volgens Murajew juist de geschikte partner voor de wederopbouw van Oekraïne, de kop indrukken. Ze hebben zich daarover al duidelijk uitgesproken. Maar die anti-Chinese opstelling was er al voor de oorlog. De Chinezen “wilden investeren in de bouw van motoren bij Motorstitch. Maar de VS wilden koste wat het kost verhinderen dat de technologie voor de productie van motoren voor zware helikopters (…) zich zou ontwikkelen. De zaak werd door de Oekraïense regering geannuleerd, in strijd met het recht. Het bedrijf werd door de staat overgenomen. De directeur van het bedrijf, W. A. Boguslajew, die de firma tot de nummer drie op wereldvlak voor de bouw van vliegtuigmotoren gemaakt had, werd op 84-jarige leeftijd en met instemming van de VS om louter politieke redenen gevangen gezet.
Terug naar een normaal leven?
Murajew wijst op het probleem dat na elke oorlog de criminaliteit stijgt. Opeens is er een massa ex-soldaten die gewoon zijn met geweld op te treden, die niet meer gecontroleerd worden door een militair gezag en die geen werk hebben of willen. Een deel van hen is psychisch gestoord, of fysiek beschadigd, of verslaafd aan alcohol. De criminaliteit die daaruit voortkomt, schaadt het economisch herstel.
De tegen elkaar opgezette bevolkingsgroepen moeten ook weer leren samen te leven: “Als wij ooit een politieke natie willen zijn (…) moeten wij inzien dat er in Oekraïne diversiteit is. We moeten aan diegenen die dat niet willen begrijpen en die gewoon zijn aan willekeur duidelijk maken dat Galicië niet de norm van het Oekraïner-zijn is, maar een volledig zelfstandig volk, dat binnen dezelfde grenzen met normale mensen volgens de regels van de maatschappij moet leven. Het moet hen uitgelegd worden dat er naast hun Pools-Hongaars slang ook een echte Oekraïense taal bestaat, evenals andere talen van andere volkeren die op het grondgebied van Oekraïne leven.”
De tijd van praten is voorbij, nu wordt er met geweld gewerkt.
“De tijd waarin iets met woorden kon worden opgelost, is voorbij. Nu wordt alles met geweld opgelost. En ofwel wordt Zelenski’s regime op het slagveld met nog grotere offers aan Slaven vernield en uiteengeslagen, of door ons leger.”
En Murajew eindigt met een bewogen oproep aan het Oekraïense leger om zich tegen de ware vijand van het land te keren, namelijk Zelenski en zijn regime. Die eindigt met deze woorden: “Soldaten, officieren en generaals van het Oekraïense leger, jullie zijn de belangrijkste bron van macht in het land. Jullie hebben wapens in de handen. Dat betekent dat jullie de macht hebben om iets te realiseren. En die macht kunnen jullie juist inzetten. Alleen jullie hebben de macht deze voor ons land en ons volk dodelijke oorlog te beëindigen. Begrijp wie jullie echte vijand is, en jullie woord zal beslissend zijn!”
Bron:
Over de repressie en de moordlust van het terreurregime in Kiev en zijn “zwarte lijst”:
Oekraïne, “de meest repressieve staat van Europa” – DeWereldMorgen.beDeWereldMorgen.be
PS: Op 19 januari 2025 vaardigde de Oekraïense president Zelenski een decreet uit waarin o.a. Murajevs bezittingen werden geblokkeerd, zijn staatsonderscheidingen werden afgenomen en hij op de “zwarte lijst” werd geplaatst:
Zelensky signed a decree on new sanctions of the National Security and Defense Council: Boyko, Shufrych and Muraev are on the “black list”
Petro Symonenko, Ruzhena Rulyova and Oleg Voloshyn were also sanctioned.
On January 19, President of Ukraine Volodymyr Zelenskyy signed a decree giving force to the decision of the National Security and Defense Council on sanctions against state officials.
“We are blocking propagandists who work for Russia, persons who have defected to the enemy, and those who help Russia continue the war. We also continue to deprive of state awards — only those who really dedicate their lives to Ukraine deserve the title of Hero of Ukraine,” the President said.
In addition, Zelenskyy emphasized the preparation of new sanctions decisions, which will be soon.
The presidential decree states that a total of 18 people were sanctioned. In particular, the president deprived of awards and blocked the assets of:
– MP Nestor Shufrych, arrested on charges of high treason;
– People’s Deputy Yuriy Boyko;
– former people’s deputy accused of high treason, Yevhen Murayev;
– former people’s deputy, accused of high treason, Oleh Voloshyn;
– former leader of the Communist Party of Ukraine Petro Symonenko;
– former deputy editor-in-chief of “Strana.ua” Svitlana Kryukova;
– ex-MP from the Party of Regions Leonid Litvinov;
– ex-MP from the Party of Regions Leonid Baysarov;
– ex-deputy of the Donetsk Regional Council Yevhen Gorokhov;
– collaborator from Donetsk region, who had the title of “Hero of Ukraine”, Oleksandr Odnoralenko;
– businessman with assets in Ukraine and the Russian Federation Konstantin Hryhoryshyn;
Also under sanctions are a chess player who defected to the Russian Federation and became a member of the Federation Council of Russia from the occupied Autonomous Republic of Crimea Sergey Karjakin and People’s Artist of Ukraine, who defected to the Russian Federation and performed accompanied by the “Choir of the National Guard of the Russian Federation” Ruzhena Rubleva, ballet dancer and collaborator Vadim Pisarev, Russian poet Ilya Reznik, Russian opera singer Gerello Vasily, Russian violist, a native of Lviv Yuriy Bashmet, rector of Moscow University Viktor Sadovnychiy. All of them were deprived of state awards of Ukraine.