Massamoord en mediazwijgen: het vergeten bloedbad in Syrië

Afbeelding
Hadja Lahbib, Eurocommissaris voor Crisisbeheer en Ahmed al-Sharaa, interim-leider van Syrië. Foto: EC - Audiovisual Service, CC BY 4.0.
Hadja Lahbib, Eurocommissaris voor Crisisbeheer en Ahmed al-Sharaa, interim-leider van Syrië. Foto: EC - Audiovisual Service, CC BY 4.0.
Hoewel bijna 8.000 mensen – waaronder duizenden burgers – het leven lieten in Syrië sinds december 2024, blijft dit grootschalige geweld nagenoeg onbesproken in de mainstream media. In deze bijdrage wordt duidelijk hoe burgerdoden, sektarische executies en internationale hypocrisie stilletjes aanvaard worden onder het mom van geopolitieke belangen.

Ten minste 7.670 mensen, vooral burgers, zijn gedood in Syrië sedert de val van de regering van de voormalige president Bashar al-Assad en de oprichting van een nieuwe interimoverheid. Dat rapporteerde het Syrisch Observatorium voor de Mensenrechten (Syrian Observatory for Human Rights / SOHR) op 8 juni.

Volgens de oorlogsmonitor horen bij dit aantal meer dan 2.130 "buitengerechtelijke executies" en "moorden op basis van identiteit". Gewaarschuwd wordt voor een "patroon van georganiseerd geweld" in heel het land.

7.670 moorden

Het rapport van SOHR documenteert 7.670 moorden in heel Syrië tussen 8 december 2024 en 6 juni 2025 en voegt er aan toe dat onder de doden 5.784 burgers zijn, onder wie 306 kinderen en 422 vrouwen.

Het SOHR waarschuwt dat “deze grimmige tol het gevolg is van voortdurend geweld en misdaden gepleegd door plaatselijke en externe partijen, naast wijdverbreide chaos op het vlak van veiligheid,” een weerspiegeling van “de kwetsbare veiligheidssituatie en de toenemende dreiging voor de meest kwetsbaren van de maatschappij.”

De meer dan 2.130 executies zijn “op brutale wijze uitgevoerd.” In maart van dit jaar, richtten Syrische overheidstroepen een reeks brutale slachtpartijen aan bij de Alawitische burgers aan de Syrische kust. Damascus zei dat het een onderzoek zou starten, de resultaten ervan zijn niet duidelijk. De SOHR zegt dat “1.726 executies” werden opgetekend tijdens het bloedbad van Alawieten in maart.

Onofficiële schattingen gaven aan dat het slachtofferaantal in maart misschien meerdere duizenden omvat
Onofficiële schattingen van toen gaven aan dat het aantal veel hoger kon zijn, misschien meerdere duizenden. De moorden werden uitgevoerd als reactie op een gewapende opstand tegen de veiligheidstroepen die was begonnen door leden van de strijdkrachten van de voormalige regering.

Afbeelding
De val van Assad. Kaart: Rr016, Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
De val van Assad. Kaart: Rr016, Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Alawieten doelwit

De in het Verenigd Koninkrijk gevestigde SOHR zei verder dat sedert de val van de Assad-regering, 1.886 niet-burgerlijke strijders zijn gedood, inclusief 496 leden van Syrische ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken. Daarnaast zijn ook 627 leden gedood van verschillende bewapende groeperingen, gelinkt aan het nieuwe bestuur in Damascus.

Meer dan 250 leden van de Koerdische militie de Syrian Democratic Forces (SDF) die door de VS wordt gesteund, zijn volgens SOHR ook gedood. SOHR merkt op dat 75 procent van de doden burgers zijn.

Syrië heeft te kampen met een wijdverbreide Israëlische bezetting en geregelde bombardementen
Het nieuwe Syrische leger wordt gedomineerd door Hayat Tahrir al-Sham (HTS), een voormalige tak van Al-Qaeda met een voorgeschiedenis van oorlogsmisdaden en een gewelddadige, sektarische ideologie. Verschillende andere extremistische facties, inclusief beruchte groepen zoals Jaish al-Islam, zijn geïntegreerd in de strijdkrachten van Damascus.

Afbeelding
Protesten tegen massamoorden op Alawieten in Syrië. Foto: Openverse; CC BY 3.0
Protesten tegen massamoorden op Alawieten in Syrië. Foto: Openverse; CC BY 3.0

Alawieten (sjiitische minderheid die nauwe band hadden met Assad, nvdr) blijven een doelwit van het Syrische leger en van groepen die onder hun bevel staan. Begin vorige maand zijn 18 Alawieten gedood in een nieuwe opwelling van geweld tegen de minderheidsgroep.

Ondertussen heeft het land te kampen met een wijdverbreide Israëlische bezetting en geregelde bombardementen.

Sancties opheffen

Het nieuwe SOHR-rapport verscheen op het moment dat Syrië uit jarenlange isolatie wordt getrokken – met de VS, het VK en de EU die stappen ondernemen om na 14 jaar de sancties tegen het land op te heffen.

Afbeelding
HTS-leider Ahmed Hussein al-Sharaa, nu interim-leider van Syrië. Foto: Wikimedia Commons
HTS-leider Ahmed Hussein al-Sharaa, nu interim-leider van Syrië. Foto: Wikimedia Commons

Tijdens een bezoek aan Damascus op 4 juni, kondigde EU-commissaris voor het Middellandse Zeegebied, Dubravka Suica aan dat de EU klaarstaat om Syrië 175 miljoen euro te geven voor de wederopbouw, de gezondheidssector, landbouw, en de economie van het land.

De Syrische president Ahmad al-Sharaa – voormalig leider bij Al-Qaeda en ISIS, bekend onder schuilnaam Abu Mohammad al-Julani – heeft wereldleiders ontmoet, onder meer de Franse president Emmanuel Macron en de Amerikaanse president Donald Trump.

Dit artikel verscheen eerder op Defend Democracy Press. De vertaling is van Katrien Vandegaer.

Vandaag op de hoogte van de wereld van morgen?