Bron: Shutterstock
Analyse - and

China en de VS botsen over betekenis multipolariteit

In een veranderde wereld draait het niet meer om oost-west of noord-zuid. Nee, de machtsverhoudingen zijn veelkleuriger geworden. Analist Ben Norton wijst erop dat Amerikanen en Chinezen een volkomen tegengestelde uitleg geven aan wat die ‘multipolariteit’ precies inhoudt.

woensdag 19 februari 2025 15:59
Spread the love

 

Je hebt non-polariteit, unipolariteit, bipolariteit en multipolariteit. En er zijn zeker evenveel manieren om uit te drukken dat er in de wereld diverse ordes naast elkaar bestaan, concurreren of botsen.

Bij multipolariteit – het sleutelwoord in dit artikel – heeft de VS het meteen over ‘concurrentie tussen grootmachten’ en over ‘imperiale invloedssferen’. China en een groot deel van het Globale Zuiden delen een totaal andere opvatting. Zij koesteren een simpel anti-imperialistisch standpunt: gelijkheid.

China benadrukt gelijkheid

China heeft het bij ‘multipolariteit’ over een wereld zonder imperialisme en zonder hegemonie maar met gelijkheid tussen alle landen, groot en klein. Ze verdienen allemaal een evenwaardige stem in multilaterale instellingen en kunnen onafhankelijk hun eigen ontwikkeling leiden. Zonder buitenlandse inmenging.

“De rivaliteit tussen de grootmachten heeft de mensheid een ramp gebracht”, zei de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi, vorige week in München. “Gelijke rechten, gelijke kansen en gelijke regels moeten de basisprincipes van een multipolaire wereld worden”.

Globale Zuiden

Minister van Buitenlandse Zaken, Wang Yi (China). Foto: Wikimedia CC BY 4.0.

Wang riep op tot “meer democratie in de internationale betrekkingen”. Dat zijn veel landen in het Globale Zuiden met hem eens. Zoals de Nicaraguaanse president Ortega met zijn anti-imperialistische visie op multipolariteit. Hij pleit voor een democratie van naties en waarschuwt voor het VS-imperialisme dat tegen elke prijs zijn hegemonie probeert te behouden, zelfs als het zijn eigen economie ermee in gevaar brengt.

Voor Beijing is multipolariteit een wenselijke stap naar samenwerking, ontwikkeling en vrede …

VS ziet uitdaging en rivaliteit

Hoe radicaal anders denkt Washington. VS-minister Rubio verstaat onder multipolariteit dat er nu andere grootmachten zijn die de dominantie van zijn land kunnen uitdagen. De regering Trump wil dan ook zijn imperiale ‘invloedssfeer’ op het westelijk halfrond herbevestigen: hij bedreigt Groenland, Canada, Mexico, Panama en andere landen in Latijns-Amerika.

… Washington ziet het als een bedreiging voor zijn hegemonie.

Kantelpunt VS-dominantie

Minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio (VS). Foto: U.S. Department of State.

Sommigen leggen de omslag van dat unipolaire moment bij de financiële crisis van 2007-2009, anderen bij de oorlog in Oekraïne die begon met een door de VS gesteunde staatsgreep in 2014. Andere belangrijke kantelingen zijn de oprichting van de BRICS in 2009 en de snelle economische groei van China tot ‘s werelds ‘enige productie-supermacht’ die in 2016 de VS inhaalde als grootste economie op aarde.

China als grote bedreiging

Neoconservatieve oorlogszuchtige haviken zoals Marco Rubio erkennen schoorvoetend dat de wereld multipolair is geworden en definiëren dat als een tragedie en bedreiging.

Al voor zijn ministerschap, in 2022, klaagde Rubio: “Vandaag de dag hebben we bijna-gelijke tegenstanders, 25 jaar geleden hadden we die niet. De Verenigde Staten leefden in een unipolaire wereld, waarin wij de enigen waren die konden optreden. Nu is er minstens één ongekende, bijna-gelijkwaardige tegenstander.”

Rubio ziet in China een grotere tegenstander dan wat de Sovjet-Unie ooit was, omdat ze op meer vlakken een rivaal zijn: op commercieel, technologisch, geopolitiek, diplomatiek, economisch en op militair vlak.

China zegt dat “gelijke rechten, gelijke kansen en gelijke regels de basisprincipes van een multipolaire wereld moeten worden”

Kritiek op VS

China heeft kritiek op Washingtons retoriek over ‘concurrentie’. In plaats daarvan spreekt Beijing over wederzijds voordeel en win-win-samenwerking. Buitenlandminister Wang Yi zei vrijdag in München:

“Een multipolaire wereld is niet alleen een historische onvermijdelijkheid, ze wordt ook werkelijkheid.” Wang zei dat multipolariteit geen chaos, conflict en confrontatie mag veroorzaken en niet “mag leiden tot overheersing door grote landen en intimidatie door de sterken”. “Het antwoord van China is dat we moeten werken aan een gelijke en ordelijke multipolaire wereld.”

Wang noemde in München vier kenmerken van multipolariteit: landen gelijk behandelen, respect voor internationaal recht, multilateralisme via de VN en openheid en wederzijds voordeel.

De val van de Sovjet-Unie betekende een eind aan een tegenwicht. Daardoor kon de VS aan veel landen zijn wil opleggen. Neoconservatieven zoals Charles Krauthammer noemden dit het unipolaire moment. In 1990 waarschuwde hij echter al: “Geniet er nu van. Het zal niet lang duren.”

Rivaliteit is ellende

Onder verwijzing naar de twee wereldoorlogen legde Wang uit dat rivaliserende grootmachten de mensheid veel ellende hebben bezorgd. Of het nu gaat om het koloniale systeem of de kern-periferiestructuur, ongelijke ordes zijn gedoemd ten onder te gaan.

Wereldwijd streeft men naar onafhankelijkheid en autonomie. En meer democratie in de internationale betrekkingen is niet te stoppen. Gelijke rechten, gelijke kansen en gelijke regels moeten de basisprincipes worden van een multipolaire wereld.

Elk land moet gehoord worden en zijn rol kunnen spelen in een multipolair model

Vanuit dit principe pleit China voor gelijkheid tussen alle landen, ongeacht hun grootte en roept het op tot meer vertegenwoordiging en inspraak van ontwikkelingslanden. Dit zal niet leiden tot ‘westeloosheid’, maar zal de wereld meer positieve resultaten opleveren. Elk land moet zijn stem laten horen. Elk land moet gehoord worden en zijn rol kunnen spelen in een multipolair model.

Hegemonie opleggen

Erkennen dat de wereld multipolair is, betekent niet dat de VS zijn imperialistische ambities opgeeft. Integendeel. Trump ziet het westelijk halfrond als onderdeel van zijn imperialistische ‘invloedssfeer’. Hij wil de Amerikaanse hegemonie met geweld opleggen en de Chinese invloed minimaliseren.

Daarom wil hij Groenland koloniseren, van Canada de “51e staat” maken, is hij zo agressief in Latijns-Amerika, pleit hij voor de kolonisatie van het Panamakanaal, overweegt hij aanvallen op Mexico en Colombia aan en bedreigt hij Venezuela, Nicaragua en Cuba.

De omvang van de economie van de Chinese volksrepubliek haalde de Verenigde Staten in 2016 in.

Imperialisme

In zijn inauguratie verwees Trump naar het koloniale idee van ‘Manifest Destiny’ (nvdr: zie het DWM-artikel hierover). Hij beloofde het VS-territorium uit te breiden. Op 25 januari voegde hij er aan toe dat hij een zeer substantieel groter land wil.

Bondgenoten van Trump beroepen zich geregeld op de 202 jaar oude Monroe-doctrine. Die ziet Latijns-Amerika als de koloniale ‘achtertuin’ van het Amerikaanse imperium: ze bedreigden de leiders van Latijns-Amerika en bevalen dat ze de banden met China en Rusland moesten verbreken.

Marco Rubio ziet China als grootste ‘bedreiging’ voor het Amerikaanse imperium

Rubio oefende inmiddels met succes druk uit op Panama om zich terug te trekken uit China’s infrastructuurproject, het Belt and Road Initiative, de Nieuwe Zijderoute. Rubio’s boodschap aan Panama: “Verminder onmiddellijk wat president Donald Trump de Chinese invloed op het Panamakanaal noemt, anders riskeer je mogelijke represailles van de Verenigde Staten.”

Rubio reisde door naar El Salvador, Costa Rica, Guatemala en de Dominicaanse Republiek, waar hij hetzelfde dreigement uitsprak: minimaliseer je relaties met China, anders valt het Amerikaanse imperium je aan.

Een nog steeds groeiende groep van nu al 10 landen vormt met de BRICS een politiek-economisch tegenwicht tegen de rijke industrielanden en de Amerikaanse hegemonie. Beeld: Wikimedia.

Angst via hypothetische bedreiging

VS-minister Rubio besteedde in een tv-interview veel tijd aan het zaaien van angst over China. Hij noemde het land 65 keer en presenteerde zijn strategie als een allesomvattende poging om China te verzwakken. “China wil het machtigste land ter wereld worden, ten koste van ons. Dat is niet in ons nationaal belang en dat gaan we aanpakken.”

Over de kwestie Groenland zei hij dat hij wil voorkomen dat Beijing invloed heeft in het Noordpoolgebied, een waardevolle scheepvaartroute. Als het ijs smelt, wordt het steeds beter bevaarbaar. Dat moeten we kunnen verdedigen, vindt Rubio.

De Chinese dreiging die de regering Trump aangrijpt om het Panamakanaal, Groenland en andere gebieden te moeten koloniseren is dus hypothetisch.

 

Journalist Ben Norton schrijft vanuit Beijing. Zijn geopolitieke analyse op Substack is samengevat door Rein van Gisteren.

Een uitgebreide duiding is ook te bekijken bij het Geopolitical Economy Report op YouTube.

Creative Commons

dagelijkse newsletter

take down
the paywall
steun ons nu!