Lina (15) getuigt op actie tegen politiegeweld: "Ze probeerden me te breken, wat voor een deel is gelukt"
“De bedoeling was via people assemblies publieke discussies rond klimaat te houden in de Koningstuin in Brussel. Toen die was afgesloten door politie besloten we het Koningsplein samen te bezetten”, vertelt de 15-jarige Lina die meedeed aan de vreedzame actie van XR op zaterdag 12 oktober en die als een van de eersten het woord neemt.
“We maakten er muziek. Hadden er interessante discussies. Totdat na 17u de politie zonder waarschuwing het plein thermisch afsloot en binnenviel. Mensen die het ok vonden om gearresteerd te worden, maakten een barricade om de mensen erachter die weg wilden komen, te beschermen van de politie. Maar de politie stak de barricade gewoon voorbij, omsingelde de mensen erachter en gebruikte pepperspray. Hier zaten ook gezinnen met kinderen tussen.”
“Pas nadat de politie die hele groep op een gewelddadige manier gearresteerd had, kwamen ze naar ons”, zegt Lina. “Ik vroeg of ik bij mijn vriendin mocht blijven toen we gearresteerd werden. Dat mocht niet. Ze zetten ons neer in een oncomfortabele houding voor een langere tijd. En toen ze zagen dat ik een kind was, probeerden ze me te kleineren, te breken, wat voor een deel ook is gelukt.”
Dagelijkse repressie van andere minderheden
“De repressie die bij de betoging van XR gevoeld werd, is een herinnering aan de dagelijkse repressie waar bepaalde groepen en minderheden mee te maken hebben”, zegt een medewerker van het collectief Stop Répression. Hij noemt vele namen van mensen die al slachtoffer zijn geworden van politiegeweld en die we niet mogen vergeten. Zoals Mawda, een meisje van 2 jaar dat doodgeschoten werd door de politie. "We mogen haar nooit vergeten.”
Ook de gele hesjes kennen repressief gedrag van de politie in België. “Vanaf het begin zijn de gele hesjes in België tegengehouden geweest door de politie”, zegt een deelnemer van de gele hesjes. “Voor aanvang van een betoging stapte de politie in een trein en vroeg wie er ging mee betogen. Iedereen die z’n hand op stak werd direct gearresteerd. De federale regering is hiervoor verantwoordelijk, maar ook stad Brussel waar de meerderheid Ecolo en PS is, klaag ik aan. Zo ook burgemeester Philip Close, omdat hij kan beslissen of dit politiegeweld doorgaat of niet.”
“Over politiegeweld kunnen we meespreken”, vult een andere deelnemer van de gele hesjes hem aan. “Op 8 december, het moment dat de regering Michel aan het vallen was, werd gauw opdracht gegeven aan de Brusselse politie om hardhandig op te treden. Op 26 mei, de verkiezingsdag, werd een manifestatie van de gele hesjes voor het Noordstation ingesloten. Iedereen werd administratief aangehouden en tot ’s avonds opgesloten in de Rijkswachtkazerne, om uiteindelijk weer te worden vrijgelaten. Dat is overduidelijk intimidatie. Wij zijn burgers. Wij hebben grondrechten. Het is niet normaal dat als we gaan manifesteren, dat we dat gedrag moeten ondergaan. Dat is niet aanvaardbaar in ons land. Moeten wij burgers tevreden zijn met het dure leven? Moeten we tevreden zijn met een begrotingstekort van 11 miljard euro? Moeten wij aanvaarden dat een vrijhandelsverdrag, zoals het CETA-verdrag dat door 10.000en verworpen wordt, waarover in verschillende parlementen nog geen stemming over geweest is, toch in de praktijk gebracht wordt? Dat zijn dingen die de democratie te boven gaan. Het zijn niet wij, het zijn niet de sociale bewegingen, het zijn niet de gele hesjes en het zijn niet de klimaatactivisten, die de wet overtreden. Wij hebben de wet aan onze kant. Wij mogen manifesteren. Wij mogen opkomen voor onze eisen. En we zullen dat blijven doen.”
Progress Lawyers Network bevestigt dat het karakter van dit politiegeweld op deze pacifistische betoging compleet illegaal is. “Film zoveel mogelijk om deze onrechtvaardigheid aan te kaarten. Want dat is legaal. Doe dat om zoveel mogelijk documentatie te krijgen en zoveel mogelijk bewijs om deze onrechtvaardigheid juridisch aan te kaarten.”
Braaf van Noordstation naar Zuid marcheren verandert niets
Ook op de laatste Pride-editie in Brussel heeft de politie “heel gewelddadig opgetreden”, vertellen organisatoren van Queer Pride Gent. “Er was een groep genaamd Reclaim the Pride die daar met een sterk statement kwam tegen pinkwashing, tegen het geweld op LGBTQIA mensen. Na 5 minuten op de Pride zijn zij met matrakken, traangas, heel veel geweld, aangevallen en zijn zij gearresteerd en hebben ze 3 uur in de bak moeten zitten, terwijl de Pride net het moment voor ons is om er te zijn. Het feit dat de media daar weinig aandacht aan geschonken heeft en de Stad Brussel er geen statement over wilde geven, is niet ok. We moeten als minderheden samenkomen op straat en onze rechten reclaimen. En de Rainbow Cops zijn niet welkom op onze Pride. Wij willen geen politie op onze Pride zolang ze onze vrienden blijven oppakken, repressie blijven uitvoeren en blijven discrimineren.”
“Mensen die strijden voor een inclusieve samenleving, hebben net die inclusieve samenleving nodig om te kunnen overleven, in plaats van een witte heterogene samenleving. Zolang we braaf van Brussel-Noord naar Brussel-Zuid blijven marcheren, verandert er niets.“