De nieuwe protestgolf is een reactie op het inzetten van artikel 49.3 door de Franse regering. Dat artikel bepaalt dat in naam van het algemeen belang een wet kan doorgedrukt worden zonder stemming in het parlement. Eigenlijk is artikel 49.3 een noodprocedure die de normale, democratische gang van zaken opschort. Het komt in de praktijk neer op een dictaat van de regering.
Dat de regering van premier Valls besloot om artikel 49.3 aan te wenden, heeft alles te maken de groeiende oppositie binnen de Parti Socialiste zelf. Daar komt nog bij dat uit opiniepeilingen blijkt dat drie op de vier Fransen niets moet hebben van de loi travail. De populariteit van president Hollande staat ook op een absoluut dieptepunt. De loi travail doorduwen als dictaat lijkt het laatste redmiddel van Hollande en Valls om compleet gezichtsverlies te vermijden.
Het enige verweer tegen zo’n dictaat is een motie van wantrouwen van het parlement tegen de regering. Als reactie tegen het gebruik maken van artikel 49.3 diende de rechtse oppositie prompt een motie van wantrouwen in. Vandaag vanaf 16:00 werd er in het Franse parlement gedebatteerd en gestemd. De sessie is op dit moment nog bezig. [UPDATE: De Franse regering overleefde de vertrouwensstemming. Dat betekent dat de loi travail is aangenomen, nvdr]
Acties
Het protest vandaag was bijzonder hevig en massaal. In Parijs, Toulouse, Montpellier, Rennes, Nantes, Lille, Marseille, Rouen en vele andere steden werd op straat gekomen. Een constante: de CRS – de Franse oproerpolitie – trad bijzonder repressief op. Vele acties zijn op dit moment nog bezig. Voor het parlement wordt nu opnieuw verzameld. Een kort overzicht: