Ik had het genoegen om vandaag de persconferentie van Ringland in de Singel te Antwerpen te kunnen bijwonen. Ringland presenteerde de resultaten van de studies die ze dankzij crowd-funding, steun van het publiek, hebben laten toepassen op hun concept.
Die resultaten zijn indrukwekkend. Ik heb echt een déjà-vugevoel met toen in maart 2009 de resultaten van de studie van Arup-Sum over de Lange Wapper en het tracé van StRaten-Generaal werden bekend gemaakt. Toen liet dit onafhankelijk studiebureau zien dat de Lange Wapper een viaduct van 18 baanvakken breed, de lengte van de Antwerpse kathedraal, aan het Sportpaleis noodzaakte. Dit gedrocht heeft het hele Lange Wapperproject doen kantelen, dat was de ommekeer die later bevestigd werd in de volksraadpleging van 18 oktober 2009. De Lange Wapper werd weggestemd.
Wat Ringland vandaag bekend maakte heeft nog meer verdragende, maar vooral positieve gevolgen. Het Ringland project veegt niet alleen het BAM-tracé met de Oosterweelverbinding als derde Scheldekruising van tafel. Het Ringland project an sich biedt een ernstige oplossing voor het mobiliteitsprobleem, de files, het gebrek aan groene ruimte, het gebrek aan ruimte voor nieuwe woningen en de leefbaarheid van de stad.
Het Ringland project an sich biedt een ernstige oplossing voor het mobiliteitsprobleem, de files, het gebrek aan groene ruimte, het gebrek aan ruimte voor nieuwe woningen en de leefbaarheid van de stad.
Groene ruimte om te ontspannen en te wonen
Het studiebureau Idea Consult onderzocht wat er vrij komt aan groene en aan woonruimte wanneer de Ring volledig wordt overkapt. Dit is 15 km lang vanaf de Kennedytunnel tot aan de Luchtbal. Resultaat: 400 hectare nieuwe groene ruimte. 20 procent daarvan wordt ingevuld met projecten voor 13 duizend woningen, voor werken, recreatie en scholen. Dat zou al voor een groot deel niet alleen het huidige woningprobleem van de Stad kunnen oplossen, maar ook de verwachte toestroom van 100.000 nieuwe inwoners voor de komende jaren. De onderzoekers adviseren zelfs om verder te gaan dan wat Ringland aanvankelijk wilde, namelijk de overkapping doortrekken tot aan de haven. Dan zouden twee belangrijke woongebieden: Luchtbal en Merksem nog veel beter kunnen genieten van de overkapping.
Files opgelost en derde Scheldekruising niet nodig
In het concept van Ringland komt de Ring onder de grond en wordt de Singel op het dak gelegd. Ondergronds dienen de buitenste tunnels voor het doorgaand verkeer en ze sluiten op drie plaatsen aan op de snelwegen. De binnenste tunnels hebben acht rechte afritten die uitkomen op de bovenliggende Singel. Ze geven langs daar toegang tot de stad.
Dit heeft buitengewoon positieve gevolgen voor de mobiliteit. Dat berekenden de studiebureaus Omgeving en Vectris. Zij gebruikten de beschikbare cijfergegevens en toetsten de plannen aan de Europese tunnelrichtlijnen. Hierbij mogen er geen weefbewegingen binnen de tien seconden voor of na op- en afritten plaats vinden omwille van de veiligheid. Ringland voldoet daar perfect aan want er zijn nagenoeg geen weefbewegingen meer met dit concept. Dat komt niet alleen de veiligheid tegemoet, maar ook de doorstroming en de mobiliteit. Met de hulp van Nederlandse normen en berekeningsmodellen, in Vlaanderen zijn die nog niet voorhanden, hebben de studiebureaus berekend dat mits nog enkele flankerende maatregelen de capaciteit van de Ring op het nu overbelast deel tussen Berchem en de aansluiting van de E313 met 50% verhoogt en aan het Sportpaleis zelfs met 100%. Flankerende maatregelen zijn buiten het wegwerken van de weefbewegingen, van bottlenecks en het uiteen halen van het lokale en doorgaande verkeer, nog: een snelheidsbeperking in de binnentunnels tot 70 per uur en in de buitentunnels voor het doorgaand verkeer tot 90 per uur, waarbij de doorstromingen maximaal zijn en een vrachtwagenverbod in de binnentunnels. Uit de studies bleek ook dat niet alleen het doorgaand verkeer verantwoordelijk is voor de files, maar ook het lokaal en bovenlokaal verkeer. Er gebeuren dagelijks enorm veel transporten binnenin de stad, school-, woon- en werkverkeer, maar ook van het ene uiteinde van de stad naar het andere en dat loopt allemaal doorheen met het louter doorgaand (vracht)verkeer. Gevolg de ene bottle neck na de andere die als een cascade continu files creëren. Het Ringland-concept lost grotendeels dit kluwen op.
Andere flankerende maatregelen zijn het stimuleren van een modale shift: van auto naar fiets en openbaar vervoer. Vooral de opkomst van de elektrische fiets heeft een enorme toekomst. Waarschijnlijk belangrijker dan de opkomst van elektrische auto’s menen de onderzoekers. Met de elektrische fiets zijn afstanden van 20 km en meer heel haalbaar geworden.
Naast de huidige Kennedytunnel en de Liefkenshoektunnel is er met Ringland geen derde Scheldekruising nodig. Dan kunnen die miljarden die voorzien zijn voor de Oosterweelverbinding volledig geïnvesteerd worden in dit Ringlandproject.
Naast de huidige Kennedytunnel en de Liefkenshoektunnel is er met Ringland geen derde Scheldekruising nodig. Dan kunnen die miljarden die voorzien zijn voor de Oosterweelverbinding volledig geïnvesteerd worden in dit Ringlandproject.
Parkheuvel in plaats van één van de drukste verkeerswisselaars van Europa
De verkeerswisselaar van de aansluiting van de E313 aan de Ring is één van de drukste van Europa. Een studie van de Vlaamse Milieumaatschappij vorig jaar toonde aan dat daar dagelijks 275.000 voertuigen passeren, waarvan één derde vrachtwagens. Ter vergelijking in de binnenstad passeren er dagelijks 8000 voertuigen, op de Turnhoutsebaan 13.000 en op de drukste as, de Plantin Moretuslei 33.000.
Deze verkeerswisselaar tussen Deurne en Borgerhout en langs het Rivierenhofpark wordt ook onder de grond gestopt in twee verdiepingen. Daar bovenop komt een grootse parkheuvel, waarvan je heel de stad en haar parken kunt aanschouwen. Het Rivierenhof maakt via die parkheuvel de volledige verbinding met de huidige wijken binnen de singel en met Park (niet –ing) Spoor Oost. Het Rivierenhof sluit aan bij de groene gordel die Ringland vormt en verderop ook met Park Spoor Noord.
Daarnaast adviseren de onderzoekers om t.h.v. Wolvenberg en Plantin Moretus ook de Singel ondergronds te leggen. Dat ontsluit en verbindt nog meer de groene zones.
Rekeningrijden
Tenslotte melden de onderzoekers nog het belang van rekeningrijden. Zowel als instrument voor verkeerssturing als om de kosten van de infrastructuurwerken te dekken. Daar werden nog geen cijfers opgeplakt. Een studie door ‘Transport and mobility’ van de KU-Leuven berekende dat wanneer we de Duitse tarieven voor vrachtwagens in Vlaanderen zouden toepassen dit jaarlijks 414 miljoen à 673 miljoen euro zou opbrengen. Als men daarvan de verkeersbelasting en het eurovignet aftrekt blijft er nog ruim 250 à 500 miljoen euro over. Door afschaffing van die belasting dienen de Belgische vrachtwagens niet méér te betalen dan nu en draagt het doorgaand internationaal vrachtverkeer eindelijk ook haar steentje bij voor het gebruik van onze autostrades.
Leefbaarheid
De studie die het VITO (Vlaamse Instelling voor Technologisch Onderzoek) heeft gemaakt over de gevolgen van Ringland op vlak van leefbaarheid komt volgende week uit. Maar het hoeft geen betoog dat dit waarschijnlijk het meest spectaculaire resultaat zou kunnen zijn. Toen wij in Maastricht, op uitnodiging van Ringland, de Groene Loper, de overkapping van de A2 bezochten bleek dat de concentratie aan NO2 door de overkapping daalt van de huidige 50 naar 18 microgram/m3.
“Men kan een leger tegenhouden, en zelfs vele legers, maar niemand kan een idee tegen houden dat zijn juiste tijd heeft gevonden”, schreef Victor Hugo 150 jaar geleden. Ringland heeft zulk idee gelanceerd en het zal niet meer te stoppen zijn. Proficiat aan de mensen van Ringland die dit volledig op eigen kracht en met veel idealisme en met de steun van het publiek gerealiseerd hebben.
Ringland nodigde iedereen uit nu maandag of dinsdag vanaf 20u00 in De Roma te Borgerhout, om de resultaten van de studies te volgen. Spijtig genoeg zijn voor beide avonden al de plaatsen al ingenomen, maar je kunt volgen via livestream op www.ringland.be