Bilderberg 60 jaar oud maar nog altijd trekpleister machtigen der aarde

Teaser fallback community afbeelding
In het Marriot Hotel in Kopenhagen buigen de groten der aarde zich tot zondag over thema's als privacy en de toekomst van Europa, het Midden Oosten en China. De Bilderberggroep viert zijn 60ste verjaardag. Echt geheim zijn de conferenties niet meer in tijden van internet en sociale media. Maar ze lokken nog altijd heel wat leden uit de wereldelite zoals de toplui van Google en Shell, leden van de Europese Commissie en de NAVO-baas.

Henry Kissinger, ex-minister van Buitenlandse Zaken van de VS en beschuldigd van heel wat mensenrechtenschendingen onder meer in Chili en Oost-Timor, was er de eerste keer bij en tekent zestig jaar later nog altijd present. David Rockefeller, die volgende maand 99 wordt, was er vorig bij maar haakt deze keer af.

Op 29 mei 1954 kwam het gezelschap een eerste keer bijéén. Dat gebeurde in het hotel Bilderberg in het Nederlandse Oosterbeek. Enkele belangrijke mensen maakten zich in die tijd zorgen over de groeiende kritiek op de VS. Ze wilden de VS en Europa dichter bij elkaar brengen en meer samenwerking stimuleren op economisch en politiek vlak. De Nederlandse prins Bernhard stuurde de uitnodigingen.

In die zestig jaar is er heel wat veranderd. De Bilderberggroep probeert de sfeer van geheimzinnigheid wat te doorbreken. In het internettijdperk is het moeilijk om met 150 wereldleiders een geheime bijeenkomst te houden. Sinds kort is er dan ook een website en zelfs een perscontact.

Op die website vind je de lijst met deelnemers en de belangrijkste thema's die aan bod zullen komen. Dit jaar is dat de ontwikkelingen in Europa en in China, de crisis in Oekraïne, inlichtingen uitwisselen en de toekomst van de democratie.

Hoezo privacy?

De Bilderbergconferentie vraagt zich ook af: bestaat privacy? Een wat cynische vraag als je weet dat zowel het hoofd van de Britse veiligheidsdienst MI6 als de onlangs afgetreden directeur van de Amerikaanse NSA op de gastenlijst staan. Deze topspionnen zullen het samen met Google-baas Eric Schmidt en Facebook-kopstuk Peter Thiel over onze privacy hebben.

Er zijn ambtenaren, bankiers, ondernemers en politici. Sommigen zijn een beetje van dat alles. David Petraeus bijvoorbeeld. Hij stond aan het hoofd van de Amerikaanse troepen in Irak en Afghanistan. Daarna werd hij directeur van de CIA. Momenteel is hij voorzitter van van het KKR Global Institute, een investeringsfirma uit New York.

Het Britse parlementslid Michael Meacher noemde Bilderberg vorig jaar 'het complot van de rijken en machtigen die de greep van de markten proberen te consolideren en uit te breiden buiten het bereik van het publiek of de media'.

In een stuk op zijn site schreef hij dat het opmerkelijk was dat Blair, Clarke en bankier Sheehy kort nadat ze deelnamen aan de Bilderbergconferentie in Griekenland elk apart in opiniestukken pleitten voor de invoering van de euro in Groot-Brittannië.

Volgens de politieker en zakenman Etienne Davignon – overigens een eminent lid van Bilderberg – bieden de gesloten ontmoetingen de kans aan de machtigen der aarde om vrij te spreken zonder dat ze bang moeten zijn dat hun woorden een dag later in de krant staan. Davignon lacht de samenzweringstheorieën weg maar gaat er aan de andere kant wel prat op dat Bilderberg een rol gespeeld heeft in de creatie van de Europese eenheidsmunt.

Bilderberg is dus geen schaduwwereldregering, wel een plaats waar belangrijke mensen kunnen netwerken en ideeën toetsen. Dankzij hun macht en invloed hebben zij achteraf iets meer kans om hun ideeën door te drukken dan de gemiddelde bijeenkomst van andersglobalisten.

Naast Davignon telt Bilderberg dit jaar nog één andere Belg: Thomas Leysen, onder meer voorzitter van krantengroep Corelio en KBC.

Vandaag op de hoogte van de wereld van morgen?