Advertentie

dinsdag 7 februari 2012

Niet Griekenland maar Europa is failliet

Als Griekenland geen nieuw steunpakket van 130 miljard euro krijgt, gaat het land bankroet eind maart. Maar de beenharde voorwaarden die de trojka (EU, ECB en IMF) opleggen, zijn eerder een teken dat het Europese project failliet is.
DeWereldMorgen.be -
DeWereldMorgen.be -

Op 20 maart moet Griekenland 14,5 miljard euro schulden terugbetalen. Dat geld is er niet en als er dus geen akkoord bereikt wordt over de nieuwe hulplijn van 130 miljard euro, gaat Griekenland failliet.

De trojka (de Europese Unie, de Europese Centrale Bank en het IMF) willen die nieuwe steun alleen toekennen als de Griekse regering zich bereid toont om het land nog harder te geselen met een nieuwe reeks besparingen.

Deze keer eist de trojka dat ook de lonen in de privé-sector naar beneden gaan. Er liggen twee scenario's op tafel. Ofwel worden de 13de en 14de maand geschrapt. Ofwel daalt het minimumloon met 20 procent.

Dat minimumloon bedraagt nu nog 751 euro bruto. Als daar een vijfde vanaf gaat, zouden Grieken moeten gaan werken voor 470 euro netto. Dan moet ook de werkloosheidsuitkering verlaagd worden want tijdens een eerste periode krijgt een werkloze nu 461 euro per maand.

Het probleem is dat arbeidscontracten in Griekenland het minimumloon als basis nemen. Bij de trojka hopen ze dat alle Griekse lonen met 20 procent zullen dalen.

Voor economische leken is het misschien vreemd dat de trojka aanstuurt op een verlaging van de lonen. Daardoor zullen de inkomsten van de overheid immers ook dalen. Bovendien zakt de binnenlandse consumptie in elkaar wat de economische recessie nog dieper maakt en de werkloosheid doet stijgen.

Maar de trojka wil dat Griekenland competitiever wordt. Een land met een eigen munt kan in zo'n geval kiezen voor een devaluatie. Griekse producten zouden daardoor goedkoper worden en buitenlandse producten duurder. De impact op de inwoners van het land is minder groot dan bij een loonsvermindering daar lokaal geproduceerde zaken even duur blijven.

Maar Griekenland zit met de euro en dus is een devaluatie geen optie. Blijft over een interne devaluatie: een hardvochtige verarming van de Griekse bevolking.

De besparingen komen bovenop de ellende die de Grieken al te verwerken kregen de afgelopen jaren. Het gemiddelde loon van ambtenaren zakte al van 1300 tot 850 euro per maand. De btw werd verhoogd tot 23 procent. De pensioenen daalden met 15 procent.

Dankzij die besparingen, het nieuwe hulppakket en de deal over een schuldkwijtschelding met de banken moet de schuldgraad volgens de berekeningen van het IMF in 2020 120 procent van het bruto nationaal product bedragen in plaats van 160 procent. 120 procent, dat is het precies het niveau van 2009 ... voor alle besparingsellende begon.

Economen als de nobelprijswinnaars Stiglitz en Krugman hebben dat altijd voorspeld. De besparingen lossen de schuldencrisis niet op. Ze doen het Griekse volk lijden, dat wel, maar de economie stort in elkaar waardoor de schuldgraad alleen maar groter wordt.

In 2009 kromp de Griekse economie met twee procent. Maar zodra de besparingen op toerental kwamen werd de duik almaar groter. In 2010 min 3,5 procent, in 2011 min 6 procent en volgens de meest optimistische scenario's in 2012 ook nog eens min 3 procent.

Ook deze besparingen zullen de schuldencrisis niet oplossen. En toch moeten de Grieken bloeden, omdat de trojka dat wil. Omdat ze er aan de top van de Europese Unie van overtuigd zijn dat enkel snoeiharde bezuinigingen de economische groei zullen doen weerkeren. De bewijzen tegen dat economische waanbeeld stapelen zich op, maar Merkel, Sarkozy en co geven geen krimp.

Net vandaag kwam ook het bericht dat Mini-Europa, het park aan de voet van Europa dat toeristen moet warm maken voor de Europese gedachte, moet wijken voor een mega shoppingcentrum. De symboliek zal u wellicht niet ontgaan zijn. Als Europa de Grieken enkel armoede en honger te bieden heeft, is het Europese project failliet.

Vond u deze bijdrage de moeite waard? Geef ons dan uw fair share.

Klik hier om DeWereldMorgen.be te steunen via overschrijving.

Reageer (Spelregels)

De inhoud van dit veld is privé en zal niet openbaar worden gemaakt.

Reacties

Griekse tragedie

Duitse banken werden en worden er nog steeds rijk van, samen met de steenrijke Griekse rederijen die buiten schot blijven... Helaas dwingt Europa de Grieken tot een dilemma: ofwel de Duitse 'bezetting' herbeleven door een financiële uitverkoop en de economische slavernij ofwel een sociale revolutie, waardoor ze uit Europa zullen vallen.

Een ding is duidelijk: Griekenland is een testcase voor de crisis die ook andere landen te wachten staat.

Misschien kan Griekenland dat in de oudheid de filosofie, de democratie, het theater en zoveel meer heeft uitgevonden, ons opnieuw verrassen door de antikapitalistische revolutie van de 21ste eeuw uit te vinden? - dixit A. Boron, overgenomen uit P. Mertens, Hoe durven ze?

Cuba is ons trouwens al vooraf gegaan als transitie-rolmodel in het creëren van een nieuwe economie, nadat de olie import stilviel na het wegvallen van de USSR. Mooie docu hierover: The power of community. How Cuba survived peak oil
http://thoughtmaybe.com/?s=cuba

Griekse tragedie in afleveringen.

Griekenland staat inderdaad voor een verscheurende keuze. Kiezen tussen pest of cholera. Na jaren van wanbeleid of helemaal geen beleid is de etterbuil opengebarsten.
Dat is niet de schuld van anderen, hoewel Duitsland nu als hoofdschuldige en bezetter wordt opgevoerd. Griekenland moet naar zichzelf kijken en paal en perk stellen aan het overtreden van gezonde begrotingsregels. Een begroting moet in evenwicht zijn, dat is een minimale vereiste om uit de problemen te blijven.
Cuba is alles behalve een voorbeeld. In deze milde diktatuur zijn geen vrije verkiezingen en de armoede in deze "nieuwe" ekonomie neemt toe. Een arbeider verdient er amper enkele euro's per dag, een fraktie van wat de verarmde Griek nog heeft.

bijsturing

Dat de 'luie Griek' hier zelf alle schuld aan heeft, is wat men ons natuurlijk graag wil doen geloven. Lees Hoe durven ze?: de Duitse strategie betond er uit eerst het eigen land tot lageloonland te herleiden wat hen een economisch voordeel gaf waarmee de export kon beginnen naar landen zoals Griekenland. De Griekse economie moest duimen leggen ten opzichte van deze import. Vervolgens werd Griekenland flink aangemoedigd om grote leningen aan te gaan om deze import te kunnen betalen (mits enkele deals: aankoop van veel en duur legermateriaal wat paste binnen een Europees militair beleid ten opzichte van het Midden Oosten). etc. Boeiende lectuur.

Misverstand: kijk naar de docu over Cuba. Ik zeg niet dat het een voorbeeld is qua beleid, niet dus, maar wel inzake de manier de bevolking zich heeft weten te heroriënteren toen hun economische realiteit er plots helemaal anders uit zag (een soortement peak oil avant la lettre)

@Jan Peeters

Perceptie:
Waarom weiger je het boek "Hoe durven ze?" van Peter Mertens te lezen?

Cuba

@jan peeters
Wat Cuba betreft, misschien toch eens De factor Fidel (Katrien Demuynck en Marc Vandepitte) lezen.
Was voor mij een totale verrassing dat daar democratissche verkiezingen zijn op alle niveau's, dat politici daar tussentijds door de bevolking kunnen worden afgezet,etc.
Had ik nog nooit een woord over gehoord in de mainstream media!

Griekse tragedie in afleveringen. Verwijzing naar Cuba

Jan, je moet niet alles op een hoopje gooiten natuurlijk. In Griekenland is de bevolking het slachtoffer van het beleid dat onder druk van Europa de gewone mensen tot de bedelstaf veroordeelt. Inderdaad is Duitsland, en meer bepaald de Duitse politici en bedrijfsleiders de aanleiding van deze immense crisis. Zij hebben immers hun economisch model gebaseerd op de armoede van een groot deel van hun eigen werknemers. Daardoor concurreerden zij de andere economieen, en zeker de zwakste eerst, kapot.
Je maakt de vergelijking met Cuba. Maar je kennis van Cuba reikt blijkbaar niet verder dan "dat is een dictatuur, er zijn geen verkiezingen" etc. Je hebt gelijk als je zegt dat de Cubanen niet veel euro's per dag verdienen. Maar hun basisbehoeften zijn wel gratis: zij sturen hun kinderen gratis naar school, kunnen gratis naar de dokter of kliniek. Zij kunnen hun woning tegen zeer gunstige prijzen huren en zelfs kopen na een tijdje. De economie draait ginds ten behoeve van de bevolking en niet voro de winst van enkelen.
Dat is in Griekenland en Europa wel even anders. Hier draait de gewone man in de straat op voor de winsthonger van enkele aandeelhouders/bankiers/industrielen...
Wat betreft verkiezingen sla je ook volledig de bal mis. Er zijn daar wel degelijk verkiezingen. Die lopen enigzins anders dan wat wij gewoon zijn hier, dat klopt, maar er zin wel degelijk democratische verkiezingen. Kijk ook eens naar de resultaten van die verkiezingen: in hun parlement zitten ook gewone arbeiders, bedienden. Er zit een vertegenwoordiging die een afspiegeling is van de maatschappij. ook dat is weer anders dan hier, nietwaar? Of heb ik de enige arbeider in het parlement gemist?
Grtz,
Rudy

geiekenland

Beste Jan, ik heb de indruk dat je een beetje wereldvreemd bent. In griekenland zit momenteel iemand aan het bestuur die de crisis mee heeft veroorzaakt en helemaal niet democratisch is verkozen, zo ook in Italië. Ik denk inderdaad dat de derde wereldoorlog begonnen is met Duitsland op kop, ga maar eens werken in dat land, kom uit uw ivoren toren alstublieft. Nu heb je het nog goed aan uw zeggen te horen. Ik was op het einde van vorig jaar in Duitsland voor mijn werk, toen ik daar het nieuws hoorde viel ik bijna om. Er was juist een nieuw armoede rapport uitgekomen in Duitsland, bleek dat er een regio bij was, die op 2 jaar tijd van 11% armoede naar 23 % was gegaan. Mensen krijgen daar een uitkering van de staat van 365 euro per maand, voor de rest moeten ze maar zien hoe ze het verder aanvullen, ze kunnen bij dat loon gaan werken aan 1 euro per uur prachtig toch. Dit is niet het europa waar ik van droomde, van waardige jobs, waardige gezondheidszorg, waardige en ecologische woonomstandigheden. Kom nu niet af dat het allemaal de schuld is van de grieken, de spanjaarden, de italianen en binnekort de Belgen of moet ik misschien Vlamingen zeggen, geld is er genoeg alleen op de verkeerde plaats en juist die er genoeg hebben gaan zeggen wat een arbeider moet gaan inleveren, omdat ze zelf vinden dat ze er nog niet genoeg hebben. Zij maar gerust ons komen ze binnekort ook pluimen, als we niet dringend terug solidariteit gaan hebben voor elkaar. Blijf maar zitten in uw cocoontje.

Correcte opmerking in verband

Correcte opmerking in verband met de symboliek rond Mini Europa. Het dateert uit een periode dat de toenmalige EEG de bevolking warme wilde maken voor het toenmalige technocratisch en puur economisch project van de Europese eenmaking. Die overweging dook op vanaf het midden van de jaren tachtig en vond ook zijn uiting in pakweg de sport zoals met de organisatie van de rittenkoers De Ronde van de EEG. Europa diende zich in de harten van de Europeanen te nestelen. Die hunkering naar het aankweken van meer Europees gevoel bij de Europeanen bleef ook doorlopen - en werd accuter na het debacle met de Europese Grondwet - maar lijkt nu volledig verdwenen. Commercie voor en boven alles is nu blijkbaar het devies.

Europa, de trojka's en de Griekse tragedie

'dewereldmorgen' meer specifiek het thema 'Griekenland'
Als je de 1ste paragraaf leest, word je misschien misselijk
als je verder leest, moet je misschien kokhalzen.
wat je leest, tart elke verbeelding...

De mythe van de Minotaurus... i.p.v. jonge maagden, zijn het de 99% v.d. bevolking (werknemers - ambtenaren - werklozen - zieken - kleine zelfstandigen ...) die verslonden worden door de Trojka, de speculanten, de miljardairs die Europa regeren, die een land z'n soevereniteit ontneemt, die financieel/economisch beslissingen neemt, waardoor momenteel een grote groep mensen in de armoede verzeild zijn geraakt.

Enkele landen zijn de 'Grieken' voorgegaan, anderen zullen volgen....
En denk niet dat dit ver van je bed is.
Als je de berichten hoort en leest, weet je dat België ook 'aangevallen' wordt.
Onze regering, waar we overigens heel lang op moesten wachten, volgt slaafs deze neo-liberale vloedgolf die Europa overspoelt.

Voor hen die nog geloven in het motto 'omdat mensen belangrijk zijn', zijn eraan voor de moeite.
Weet dat het gros van de huidige politici met handen en voeten gebonden zijn en het beleid van ons land niet kunnen, niet mogen bepalen.

In het besef dat 'mijn uitgebrachte stem' door niemand meer vertegenwoordigd wordt binnen deze constellatie, weet ik nu dat dit niet mijn Europa, niet mijn België is en ik noodgedwongen de volgende keer een nog duidelijker keuze zal moeten maken.

Het zal de komende periode erop neer komen dat meer en meer mensen 'bewust worden' van de echte gijzelnemers van Europa, van België.

Deze financieel / economische crisis is niet van mij, niet van ons.
Waarom zouden we er dan wel voor moeten opdraaien ?

Mijn verontwaardiging stijgt met de dag en wou dit even laten weten.

Een warme groet vanuit het ijskoude Kalmthout
Diane

Griekenland en de euro.

Zeer goed gezegd Diane; ik bven het volledig met jou eens.
Dat de Greeken maar uit Europa stappen , dan hebben ze straks nog zicht op een goed leven in de nabije toekomst. Maar ja , hun Goldman-Sacks leider zal daar niet voor te vinden zijn zeker ? Wordt het Duitse dogma gevolgd , ewel dan zullen ook zij , de Grieken , net zoals reeds vele Duitsers , moeten werken voor 5 euro per uur en zonder uitzicht op een goede oude dag. Lang leve de export , kost wat kost is het Duitse credo. De allergrootste eer is enkel en alleen aan het gouden kalf toebedeeld. Recht de afgrond in , met de ogen toe .

Denkfout

"De impact op de inwoners van het land is minder groot dan bij een loonsvermindering daar lokaal geproduceerde zaken even duur blijven."
In geval van een loonsvermindering worden lokaal geproduceerde zaken ook goedkoper. Het verschil devaluatie/interne devaluatie speelt vooral tov van schulden en tegoeden.

Interne devaluatie.

Wel Leslie , maak eens een lijstje van alle goederen en diensten waarvan u nu geniet en zie eens na vanwaar die goederen komen. Stel je voor dat omwille van de crisis alles wat vanuit het buitenland komt niet langer betaalbaar is . Ge zult verschieten wat ge allemaal zult moeten missen.
Destijds ging ik op reis in Tsjechië en , de kinderen daar sprongen een gat in de lucht , toen ik bananen en sinaasappelen ten geschenke gaf; ze hadden dat één keer in hun leven gegeten toen er eens een goed Nieuwjaar werd gevierd.
Dat fruit , dat was inderdaad geen schuld , maar wel een tegoed , een recht voor ieder kind.

zowel interne als externe

zowel interne als externe devaluatie maken geimporteerde goederen duurder. externe devaluatie: import wordt duurder. interne devaluatie; mensen hebben minder loon, kunnen dus minder geimporteerde producten kopen. het artikel stelt echter dat een externe devaluatie de kostprijs van lokale producten niet wijzigt. dat klopt. een interne devaluatie doet dat op zich ook niet: de lonen worden lager, maar de goederen/diensten die in Griekenland geproduceerd worden worden navenant goedkoper. hier speelt ook geen verschil tussen interne en externe devaluatie. waar het verschil wel speelt: is in de relatie met de schulden/spaaroverschotten die de mensen hebben. bij een externe devaluatie verliezen spaartegoeden aan koopkracht, en blijft schuld even duur (op termijn zelf goedkoper, wanneer inflatie geimporteerd wordt), bij een interne devaluatie winnen spaartegoeden aan koopkracht, en wordt schuld relatief duurder. daar zit het grote verschil.

@leslie

U gaat er nu vanuit dat lagere (loon)kosten onmiddellijk resulteren in lagere prijzen. Dat is natuurlijk niet zo, wat bepaalde (Oostenrijkse) economische scholen daarover ook beweren.
Kijk maar naar de btw-verlaging in de horeca bij ons. De prijzen volgden niet, verhoogden zelfs nog. Ook huurprijzen en dergelijke gaan niet dalen omdat de lonen dalen. Idem voor alles wat door zelfstandigen wordt aangeleverd zoals brood, vlees, groenten etc. Intern devalueren is bijzonder pijnlijk. Een devaluatie van de munt ook maar minder direct. De euro is bijvoorbeeld al veel (20 %?) gezakt tegenover de dollar, maar dat voelen we niet zo direct. Een interne Europese devaluatie zouden we veel harder voelen.

dat klopt. maar dat eigenlijk

dat klopt. maar dat eigenlijk ook over een externe devaluatie. de prijsverschillen van geimporteerde producten worden ook niet altijd doorgerekend, iedereen probeert natuurlijk zijn marge constant te houden. het verschil zal zich dan ook maar uiten in de mate dat een interne devaluatie minder doorgerekend wordt dan een externe devaluatie. toch denk ik dat we erover eens kunnen zijn dat er een (storende) denkfout in het artikel staat.

nummer 1

arme grieken de eerste die er onderuit gaan
maar miss met wat beter begeleid de eersten zijn die oef!.. zullen zeggen, ver weg van het neoliberaal europa ....
.straks Ierland, Portugal, Spanje ,enz
dat merkel en haar vazal maar alvast hun rood op de wangen laten tonen

Belgie zou uit de muntunie

Belgie zou uit de muntunie moeten stappen of er tenminste mee dreigen
dan zouden MerSoz nogal staan kijken en zoals reeds gezegd dat ze dan maar onder hun tweetjes verder gaan.

... nog een veel beter idee

Indien tal van zuid europese landen eruit stappen en een eigen econmische geprotecteerde unie vormen :-)
Meer zelfs, vrijhandelsakkoorden afsluiten met China, Rusland, Brasilië.
Niet in die mate, maar dat is finaal ook de reden waarom Barosso angst heeft van een Griekenland dat uit de Unie zou gaan.
De deur staat dan open, anderen kunnen volgen en een kiem tot een nieuw bondgenootschap of aanskuiting bij een ander economisch mahctsblok voor zulke landen is gelegd.
Voor Duitsland in een overgebleven elite Euro unie, het minste probleem omdat zij zich het sterkst hierin voelen en bij verdere afbrokkeling en druk op een verkleinde economische EU aan het langste eind zouden menen te trekken. Je weet wel de concurentie within... (daar is duitsland al sinds het begin een kampioen en voorvechter van: bindt alle landen aan de unie en wees zelf onder het mom van open en vrije onbelemerde concurrentie de allesvreter. bvb exporteer Griekenland kapot!...)
In mijn ogen heeft de EU niets meer te beiden voor Griekenland, dan enkel nog miserie en verder uitbuiting.
Griekenland zou uit de UNie moeten stappen, zich aansluiten bij een ander blok (beter voorwaarden :-)..), middenvinger omhoog naar de EU schuldeisers, en internen zou de Grieks bevoling alle rederijen moeten nationaliseren en via "lekker sluw robinhood" spel de Griekse privé gelden op zwitsere rekening moeten zien te confisceren. En verder nog die huidige troja buitengooien met advies tot visum aanvraag voor hun broodheren in Duitsland en "de gekende bank".

Advertentie