Advertentie

maandag 16 januari 2012

Einde van het bankgeheim brengt massa zwart geld boven water

Niet minder dan 548,4 miljoen euro aan zwart geld werd vorig jaar geregulariseerd. Dit bracht de overheid 156 miljoen euro aan belastingen en boetes op. En toch is er van een afschaffing van het bankgeheim helemaal geen sprake!

Het bankgeheim is nog niet weg!

De wet inzake het bankgeheim is sinds 1 juli 2011 aangepast, maar van een afschaffing is zeker geen sprake! Vanaf dan zal de belastingdienst inlichtingen kunnen vragen aan een financiële instelling wanneer in één of ander dossier van een belastingplichtige “aanwijzingen voor belastingontduiking worden gevonden”. Deze formulering zal leiden tot heel wat procedure- en interpretatieproblemen.

De procedure voor de opheffing van het bankgeheim in de nieuwe wet heeft het de fiscus ook niet gemakkelijker gemaakt. Eerst worden de gezochte inlichtingen aan de belastingplichtige zelf gevraagd. Die krijgt daarvoor een maand de tijd. Als er geen antwoord komt of als de belastingdienst vermoedt dat er gegevens worden achtergehouden, zal de inspecteur zich kunnen richten tot de financiële instelling.

Maar hij/zij beslist daar niet alleen over. Hij/zij moet daarvoor toestemming krijgen van een directeur. Op de dag dat de vraag om inlichtingen vertrekt naar de financiële instelling, wordt ook de belastingplichtige op de hoogte gebracht. Bestaat het vermoeden dat de belastingplichtige hiervan zal profiteren om zijn frauduleus opgebouwd vermogen te laten verdwijnen? Dan moet hij of zij pas later op de hoogte worden gebracht.

Uiteraard moet de belastingdienst weten tot welke financiële instelling hij zich moet richten. Die informatie zal in de toekomst te vinden zijn bij een centraal aanspreekpunt van de Nationale Bank van België. Iedere bank- ,wissel-, krediet-, en spaarinstelling werd vanaf 1 juli 2011 verplicht om de rekeningnummers en de identiteit van de rekeninghouders door te geven aan dit centrale aanspreekpunt.

Minnelijke schikking

Een slag in het gezicht van elke rechtvaardige burger, is dat de wetswijziging van het bankgeheim verbonden is aan een procedure van minnelijke schikking. Fraudeurs kregen in het verleden al fiscale amnestie en vanaf 2007 bestaat er de mogelijkheid van een permanente regularisatie.

Nu komt er nog eens de minnelijke schikking bij. Kort gezegd: wie na een fiscale amnestie en een permanente fiscale regularisatieregeling toch nog bleef frauderen en uiteindelijk betrapt wordt op fraude, krijgt een nieuwe uitweg. Grote fraudeurs en witwassers kunnen hun proces afkopen zolang de vonnissen en arresten niet definitief zijn.

Zelfs als een rechter en het hof van beroep de fraudeur al heeft veroordeeld tot celstraffen, kan hij zijn straf nog afkopen waardoor de klacht vervalt en het strafblad leeg blijft.

Guido Deckers is nationaal propagandist voor het thema rechtvaardige fiscaliteit bij het ACV

Vond u deze bijdrage de moeite waard? Geef ons dan uw fair share.

Klik hier om DeWereldMorgen.be te steunen via overschrijving.

Reageer (Spelregels)

De inhoud van dit veld is privé en zal niet openbaar worden gemaakt.

Reacties

'Minnelijke schikking'

Met die 'minnelijke schikking', die overigens niet enkel in België van toepassing is omdat ze in het kader van de opheffing van het bankgeheim bedisseld werd op Europees niveau, werd een nieuw hoofdstuk toegevoegd aan het boek van de (Europese) klassenjustitie. Een gunst aan de financiële en zakenlobby als pasmunt voor de (zo gezegde) opheffing van het bankgeheim. Ook in Nederland gingen onlangs een aantal grote bedrijven die jarenlang fraudeerden vrijuit na een 'minnelijke schikking', i.e., na de betaling van een boete. Echter, die boete weegt niet op tegen de bedragen die jarenlang verduisterd werden en is dan ook niet meer dan een schrale bijdrage.

Kort door de bocht: wie een brood steelt omdat hij/zij honger heeft vliegt in de cel; wie jarenlang ontzettend grote sommen geld aan het zicht van de fiscus wist te onttrekken komt er met de betaling van een boete goedkoop vanaf. "All animals are equal but some animals are more equal than others" (Orwell). "...en de boer hij ploegde voort" (Werumeus Buning).

Zwart geld regulariseren

Het kost blijkbaar heel wat minder tijd om het zwart geld van de "hardwerkende Vlaming" te regulariseren dan om een asielzoeker te regulariseren. Veel van dat zwart geld is nochtans gewonnen over de rug en het zweet van diezelfde asielzoeker!

wat met de hardewerkdende arbeider die z'n overuren zwart krijgt

Het "Groote Zwarte Geld" is lang weg jong. Da's niet erg, want dat komt via allerhande constructies terug Europa binnen.
Fraudeurs : wat doen die met dat zwarte geld ... op een rekening plaatsen ... nee toch : die gaan dat uitgeven. Het zal toch veel meer kosten dan het ooit opbrengt om die kuisvrouw of die klusjesman die drie euro zwart verdient, en ze onmiddellijk weer uitgeeft, te pakken... laat dat snel gerust. En dat die werk afpakken van een ander, vergeet dat maar : het werk wordt gewoon nooit gedaan, omdat, als je het doet met belastingen, sociale lasten en alles erop en eraan, er , voor de kosten van die lasten, subsidies moeten voorzien worden. Subsidies die dan weer moeten toegekend worden door comités... Op het einde kost het MEER dan dan het opbrengt. Ik denk daarbij aan de "bedrijfswagens" epistel : het heeft uiteindelijk een omgekeerd effect gehad. Het kost 220 miljoen aan de overheid. Slim hoor. De dingen zijn niet altijd zoals ze schijnen. Het mag dan nog blaffen als een hond, schijten als een hond en kwispelen als een hond.... Soms is het ook helemaal geen hond, hoe raar het ook klinken moge.

guido een goed artikel!! nog

guido

een goed artikel!! nog van dat!!!

Franco

Om te vloeken !

Om te vloeken !

'Minnelijke schikking'

Dat er een controle bestaat op de duur dat deze kapitalen in het buitenland geparkeerd werden, heb ik nog niet gelezen.

Als daar géén controle op bestaat zou een zwartgeldverdiener (van enige omvang) zijn zwart geld eenvoudig op een buitenlandse bank kunnen deponeren en 's anderdaags terug halen en laten 'regulariseren' met een 'boete' die belachelijk is in vergelijking met de belastingen die hij zou hebben moeten betalen als hij het normaal aangegeven had ?

Zo simpel zal het toch niet zijn hoop ik. Anders werd dit een 'witwastruc' vergelijkbaar met de WTW-carrousels.

Verontwaardigd?

... Wel Alfons. Zo simpel en grof is het dus wel degelijk.
De realiteit is wilder dan de Film.
Helaas pindakaas, ontwaakt hier en nu!

Fraude

Fiscale amnestie is uit den boze Wat gefraudeerd werd aan belastingen moet zo wie zo betaald worden en met een zware boete er bovenop. Dat die boete geregeld wordt via een minnelijke schikking lijkt me een goede maatregel , maar net zoals in ons strafrecht moeten er minima en maxima bepaald worden , direct in relatie staand tot de omvang van de fraude en de tijdsduur ervan Is " verdachte" niet akkoord dan staat de weg naar de rechtbank open , en zo is de onafhankelijkheid van de drie machten gevrijwaard ( allee , hopen we toch). Dergelijke fraudedossiers moeten met absolute voorrang behandeld worden en niet zoals nu veelal gebeurt, na een periode van 10 jaar bv. Tegen dan heeft het gefraudeerde geld allang zichzelf verdubbeld en is er bijgevolg , hoe dan ook , van bestraffing geen sprake meer. Neen , het gaat enkel nog om het enigszins afromen van de gedurende al die jaren gemaakte winst op gefraudeerde sommen. Is een snelle rechtspraak onmogelijk , bv omwille van " zeer moeilijk onderzoek" , wel , dan moeten de " fiscale intresten " op alle sommen worden toegepast.
Europa dient hier heel wat te regelen ; ze kunnen beginnen met de belastingsparadijzen op te doeken. Een probleem van mondiale aard ? Ja, omdat zoiets iedereen , ik bedoel het grote - geld goed uitkomt. Laat ze ons niet langer meer wijsmaken dat ze - de politiekers , daar niets kunnen aandoen. Ze hebben gelijk zolang ze met handen en voeten aan dat grote geld zijn geketend.

zonnegeld

Heel wat landgenoten die nu in het buitenland wonen zijn met hun zwart geld met de zuiderzon verdwenen.Dit toont weeral aan dat de gewone man de dupe is van al deze fraudeurs en zij dit geld altijd hebben moeten ophoesten.Wij leven in een paradijs voor de rijken en een Europa voor de rijken!

zwart geld

alfons
die landgenoten hebben zwart geld verdient doordat elke tweede burger aan elke bouwvakker of aannemer vraagt "of er wat in het zwart kan". de gewone man is dus niet de dupe maar profiteert mee van het systeem en zorgt er voor dat die landgenoten hun zwart geld kunnen oppotten. ik heb het al eerder gezegd, laat ieder voor z'n eigen deur vegen. als jullie geen enkele aannemer in het zwart betalen, heeft ie geen zwart geld, want de enige manier om aan zwart geld te geraken als aannemer is door zich zwart te laten betalen door de gewone man, waar zou anders dat zwart geld vandaan komen??

Zwart geld

'de enige manier om aan zwart geld te geraken als aannemer is door zich zwart te laten betalen door de gewone man, waar zou anders dat zwart geld vandaan komen??'
Bv van drugssmokkel en dealing, van platte diefstal, van niet 'gedeclareerde' steekpenningen' en 'verloning' van ceo's e.d..... Er zullen wel betere voorbeelden bestaan, vermoed ik.

platte diefstal

mr huysman
nu gaan jullie toch wel heel ver, we worden als zelfstandigen niet alleen beschuldigd van fraude, van misbruik van onze werknemers, profitarisme en onverschilligheid tegenover onze medemens, maar nu verdienen we blijkbaar ook nog geld met drugsmokkel en -dealing, diefstal en steekpenningen, vind je nu zelf niet dat je toch wel wat over de schreef gaat?
je geeft het zelf al aan, er zullen wel betere voorbeelden bestaan, maar dan wil ik die wel eens graag horen. want wat is het toch makkelijk, beschuldigen uiten die je onmogelijk hard kan maken, je bent toch quasi anoniem.
eigenlijk zijn dat schofterige beweringen en een belediging aan een het overgrote deel van de zelfstandigen en bedrijven. natuurlijk, er zal hier en daar wel een rotte appel tussen zitten, daar twijfel ik niet aan, maar die vind je in elke categorie en in elke klasse. en dat in de schoenen schuiven van de bedrijven is wel erg ongehoord.
ik vraag me af hoeveel van de deelnemers hier met de hand op het hard durven beweren dat ze nog nooit geprobeerd hebben iets in het zwart te regelen. ik vrees dat, als ze eerlijk zijn, het er heel weinig zijn.

blijkbaar is er maar erg weinig gezond verstand aanwezig op deze blogs, spijtig.

Platte diefstal

Vooraf :
- Ik heb veel waardereing voor echte ondernemers (mensen die initiatieven nemen en durven).
- Ik geloof niet dat het meeste 'zwart geld' waarover hier sprake, verdiend wordt door serieuze ondernemers.
- Ik ben ook akkoord dat de meeste mensen die een werkje laten uitvoeren graag een deel, zoniet alles, liefst 'zwart' betalen.

Maar ik geloof niet dat het meeste zwart geld van DIE ondernemers komt al kan ik u dat inderdaad niet met cijfers bewijzen.

Ik gaf een paar voorbeelden (die me zo te binnen vielen) van àndere herkomst van dat geld en ben ervan overtuigd dat het dan vlug over miljoenen gaat. Neem bv het vervalsen van grote facturen, die nadien gebruikt worden als uitgaven (die niet gemaakt zijn) maar in feite 'ongekende winsten' (= zwart geld) worden. De 'uitschrijver' van die facturen begaat uiteraard schriftvervalsing, maar hoe vaak wordt dat bij ons gecontroleerd ? Hoeveel van dat soort processen gaan er bij ons door ?

Ik denk dat ge u ten onrechte aangevallen voelt. Ik heb het niet over dezelfde 'zelfstandige' als gij, denk ik. Toch sorry dat ik u kwetste, maar dat was dus niet de bedoeling.

fraude of misdaad?

alfons
dat soort fraude is echter niet het soort fraude dat een ondernemer pleegt, die daar mee bezig zijn noem ik geen ondernemers. als worden dat soort activiteiten allicht ook onder de dekmantel van een bedrijf gepleegd. maar dat is geen fraude, maar misdaad, en dus iets heel anders. idem voor de btw-carrousels e.d., ook dat valt voor mij onder misdaad. en ja, er lopen wel wat processen.
wat ik onder fraude versta zijn zaken als zwart werken, zwart inkopen en verkopen, de bedrijfskosten oppeppen, RSZ ontduiken, zwart betaalde overuren e.a., dingen die wel eens gebeuren en niet horen. maar er zou veel kunnen vermeden worden als er een duidelijke en doorzichtige wetgeving kwam die niet dagelijks verandert en achterpoortjes sluit. maar daar zijn onze politici blijkbaar niet erg in geïnteresseerd.
wat mij stoort is dat er door jullie altijd zo gegeneraliseerd wordt en ten onrechte, de grote fraude gebeurt door maar een heel klein deel van de bedrijven, en veel van die fraude wordt door de staat georganiseerd, of noem het mogelijk gemaakt. het zijn meestal niet de KMO's en zelfstandigen die daar van profiteren, integendeel, die draaien er net zo goed voor op als de werknemer. uiteindelijk zijn wij ondernemers ook maar werknemers van ons eigen bedrijf. en ja, wij hebben wat voordelen tegenover de werknemer, dat zal ik niet ontkennen. ik ga wel eens eten met een klant en mag dat aftrekken, en ook mijn autootje, dat ik voor het overgrote deel voor m'n zaak gebruik, maar dus ook privé wat genot van heb (waar ik overigens ook belasting moet op betalen) mag ik in rekening brengen.
dat gekwetst zijn moet je niet al te letterlijk nemen hoor. het is gewoon dat wij door de vakbonden en ook dikwijls hier met de vinger gewezen worden in slogans die ons (de werkgevers) over één kam scheren, de bedrijven zijn de grote belastingontduikers, de fraudeurs, profiteurs enz. als je dat elke dag opnieuw moet horen (of helaas ook lezen in de wereld morgen) dan wordt het me wel eens teveel. en dus aanvaard ik, graag je excuses en ik neem je het ook niet kwalijk. misschien kunnen we het ooit eens bij pot en pint eens uitpraten :-)

Advertentie