Advertentie

donderdag 14 oktober 2010

Laat het een zwarte dag zijn!

"Onlangs besefte ik dat het kabinet Rutte-Verhagen - het kabinet Wilders - er echt komt, en dan kunnen we niet meer terug." De Nederlandse theatermaker Ilay den Boer is bang dat het Wilders-effect in de kunsten zal worden gevoeld. Hij schreef er meteen deze opinie over.
DeWereldMorgen.be -
Mark Rutte, de nieuwe Nederlandse premier (foto: VVD)
DeWereldMorgen.be -

Terwijl Mark Rutte als een ware casting director de voor hem juiste personen in de voor hen passende rol regisseert, breek ik mijn kop over de gevolgen hiervan.

Heel binnenkort zal het kabinet Rutte-Verhagen (lees: kabinet Wilders) op het bordes naast onze keurige koningin staan en dan kunnen we niet meer terug.

Onlangs besefte ik ineens dat dit kabinet er daadwerkelijk komt. Op dat moment was ik bezig met het schrijven van een vier pagina’s tellende brief aan Geert Wilders die ik nooit heb kunnen afmaken. Een brief waarin ik een gedachte-experiment uitvoerde. Ik wilde kijken of het mogelijk was om Geert Wilders te begrijpen wanneer hij de gehele Nederlandse culturele sector wegzet als linkse hobbyisten en 200 miljoen euro op ons wil bezuinigen. Iets wat vele culturele instellingen de kop gaat kosten.

Om eerlijk te zijn, ik ging bijna denken dat hij gelijk had. Ik had sterke argumenten voor Geert Wilders geschreven. Hij had ze goed kunnen gebruiken, want zelf is hij nog met geen enkel houtsnijdend argument gekomen.

Door mijn plotselinge verwantschap met Geert Wilders begon ik in dezelfde brief een vlammend betoog te schrijven gericht aan de gehele culturele sector.

Een betoog waarin ik opriep terug te keren naar vragen omtrent ons bestaansrecht. Om eenieder (en dus ook mijzelf) te bevragen over het waarom van kunst. Of er, zoals we nu bezig zijn, een belang is. En als er een belang is, hoe dat te organiseren in onze samenleving. Hoe de mensen in Nederland te laten ervaren welke betekenis kunst kan hebben voor eenieder van ons.

Want nu alles op losse schroeven staat, kan ik niet anders dan terug keren naar existentiële vragen. En dat zou in mijn ogen eenieder in de culturele sector moeten doen. De brief eindigde met een messcherpe metafoor voor het belang van de kunsten waar Geert Wilders geen enkel tegenargument voor had weten te vinden.

Tot voor kort was het nog geen feit dat het kabinet VVD, CDA met gedoogsteun van PVV daadwerkelijk haar definitieve vorm zou krijgen. Dat de VVD en CDA oogluikend zouden toelaten wat eigenlijk onwettig is. En alleen onder die voorwaarde was het voor mij mogelijk om een gedachte-experiment uit te voeren.

Nu de rode loper voor de première van het nieuwe kabinet uitgerold is en de feiten zich aandienen is het klaar met de gedachte-experimenten. Is het klaar met de suggesties en dient de keiharde realiteit zich aan.

Nederland heeft zijn principes opzij gezet. Nederland krijgt een kabinet dat een boerkaverbod (en gelukkig kent mijn spellingscontrole dit woord nog altijd niet) wil invoeren. Een kabinet dat  een religie verwart  met een ideologie. Een kabinet dat  religie verwart met extremisme.

En het meest verontrustende: een kabinet dat een deel van de Nederlandse bevolking een identiteit aanmeet die ze niet verdient. Dit maakt mij angstig, angstig voor wat die identiteitsvorming zal opleveren. En ja, ik spreek nu ook de VVD, het CDA en al hun stemmers erop aan. Zij zijn nu eenmaal met de PVV gaan samenwerken en zullen de verantwoordelijkheid daarvoor moeten dragen.

Maar wat moet ik nu? Mijn brief aan Geert Wilders doet er niet meer toe, omdat de feiten harder zijn dan het gedachte-experiment. Omdat de rollen verdeeld zijn.

Ik ben gevraagd door het Vlaams-Nederlands Huis deBuren om een opiniërend stuk te schrijven en dit op 26 oktober in HETPALEIS in Antwerpen voor te dragen. En omdat ik theatermaker ben, maar bovenal betrokken bij wat er in de wereld gebeurt, wilde ik mijzelf en de kunstensector op onze verantwoordelijkheden wijzen.

Op ons maatschappelijk belang. Op het gevaar dat we door ons eigen toedoen ons bestaansrecht zijn verloren. Maar dat voelt nu ongepast. Moet ik nu een oproep schrijven tot protest tegen dit kabinet? Maar wie ben ik om tot protest op te roepen en welk protest dan? Moet ik nu gewoon theater blijven maken of moet ik de straat op gaan?

Sinds de rode loper voor dit kabinet is uitgerold en ze al bijna als sterren met elkaar op de foto gaan voor alle dringende paparazzi net voordat hun grote première plaatsvindt, is er bij mij veel gebeurd. Naast alle verwarring, verdriet en twijfels die er bij mij zijn ontstaan voer ik constant pittige gesprekken met mijn collega's.

Dat terwijl de dagelijkse realiteit van het spelen van voorstellingen en het organiseren ervan gewoon doorgaat. Maar alles is doorspekt met twijfel. Twijfel of ik nu het juiste doe. Twijfel over hoe we inhoudelijk gaan voortbestaan. Nieuwe doelen worden langzaam geformuleerd en de dialoog met de Nederlandse samenleving wordt gezocht. Maar nog altijd die twijfel over ons bestaansrecht.

Waar wij als kunstenaars goed in zijn, is mensen nieuwe perspectieven op het leven tonen. Wij vertellen verhalen die nieuwe ideeën op de wereld kunnen geven. Wij kunnen vragen stellen. We kunnen veroorzaken en de wereld veranderen.

Dit zal ten alle tijden blijven gebeuren als er kunstenaars zullen zijn die het belangrijk genoeg vinden om hun verhaal te delen. Maar moeten we  dat nu blijven doen? Moeten we nu niet gaan protesteren en al onze nuance en poëzie laten varen? En dan niet protesteren omdat er 200 miljoen bezuinigd gaat worden op de kunsten.

NEE, er zijn nu onderwerpen die veel meer aandacht vragen. Ik zou het zelfs ontzettend arrogant vinden als ik nu voor ons eigen bestaansrecht ga prediken. Een bestaansrecht dat überhaupt bevraagd moet worden, blijkt nu.

Op principieel vlak doet die 200 miljoen euro er voor mij nu totaal niet toe. De komende vier jaar komt het bestaansrecht van een complete bevolkingsgroep in gevaar. Dat is nu een wezenlijk probleem. En laten we daar nu eens kunst over maken of tegen protesteren. Als ik al op de barricade zou gaan staan, dan vanuit het oergevoel dat ik principieel tegen Geert Wilders en zijn gedachtegoed ben. Omdat ik heel erg hard ‘NEE’ wil schreeuwen op het Binnenhof in Den Haag. Maar is dat effectief?

Ik heb één  concrete suggestie. Laat alle Nederlandse kranten een voorbeeld nemen aan de Vlaamse krant De Morgen en allemaal een zwarte voorpagina publiceren. Om de zwarte dagen die Nederland tegemoet gaan te symboliseren. Mijn brief aan Geert Wilders en deze tekst mogen daarvoor zeker geofferd worden.

Laat het een zwarte dag zijn!  

Ilay den Boer

Ilay den Boer was de theaterrevelatie vorig jaar met Eet Smakelijk/Bon Appétit. Dit jaar bracht hij op het Theaterfestival Dit is mijn vader.

Op 26 oktober presenteren deBuren hem in HETPALEIS met een lezing Waar is het Joodse feest?
Voor meer info.
www.deburen.eu

De Nederlands/Israëlische theatermaker Ilay den Boer (1986) werd geboren in Jeruzalem. Op zijn derde verhuisde zijn ouders en hij naar Nederland.

Ilay den Boer studeerde aan de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten. Sinds seizoen 2008/2009 maakt hij de zesdelige reeks voorstellingen Het Beloofde Feest. In deze reeks gaat hij via persoonlijke familieportretten op zoek naar de betekenis van zijn geboorteland Israël. Deze reeks wordt geproduceerd door Het Huis van Bourgondië, met co-producenten als Over het IJ Festival, detheatermaker en Het Lab.

Inmiddels is het werk van Ilay den Boer in zowel binnen als buitenland zeer positief ontvangen door zowel pers als publiek en werd hij twee jaar achter elkaar geselecteerd voor Het Theaterfestival.

Verder was Ilay den Boer nauw betrokken bij de oprichting van Stichting Nieuwe Helden en nu tevens lid van de artistieke raad van Stichting Nieuwe Helden.

Vond u deze bijdrage de moeite waard? Geef ons dan uw fair share.

Klik hier om DeWereldMorgen.be te steunen via overschrijving.

Reageer (Spelregels)

De inhoud van dit veld is privé en zal niet openbaar worden gemaakt.

Reacties

Bestaanrecht

Ik maak me zoveel zorgen als mens, en als migrant in het bijzonder, over de koers die Europa nu vaart. Overal extreemrechtse partijen en migranten onvriendelijk beleid. We zijn geen pest, gewoon mensen met eigen leefwereld en plannen zoals andere mensen. Een op 10 Duitsers denken dat Hitler de ideale leider is voor Duitsland. Sarkozy met de anti-Roma beleid. NVA en antimigrante beleid, Nederland... het lijkt dat tegen migranten beleid voeren stemmen oplevert. Triestig. de belangrijkste principe van integratie is dat je je aanvaard voelt. In tegendeel geef me de koers van Europa het gevoel van: 'gij zijt hier niet welkom, man'. Wat is mijn enige zonde: migrant zijn terwijl ik maar een mens ben.

Je bijdrage voor 'Dewereldmorgen'

Beste Ilay,

Jouw betoog heeft me zeer bewogen.
Ik ben geen schrijver of toneelmaker maar ik geniet ten volle van wat er op de 'planken' wordt gebracht. Als 'arme' heb ik daar een stuk van mijn inkomen voor over. Het is niet zo dat ik alles goed vind. Maar vaak zetten theaterstukken mij aan het denken.

Ik deelde ook je twijfel of 'cultuurbeleving' iets kan bijdragen aan het maatschappelijk debat. Maar sinds maanden kijk ik geen tv meer en maak meer tijd om te lezen, theaterbezoek,... Wat blijkt: stilaan kom ik los vanuit mijn luie zetel en verwerf nieuwe inzichten. En het maakt mijn denken en voelen rond maatschappelijke problemen er niet makkelijker op. Ik wordt overstelpt door gemengde gevoelens, tegenstrijdige meningen, cijfermateriaal dat op verschillende manieren geïnterpreteerd wordt,... Tegelijkertijd ervaar ik dat mijn denken zich verruimd. Er groeit in mij een openheid die ik daarvoor niet kende.
Vroeger was alles omlijnd, duidelijk omschreven. En er was de angst daarvan af te wijken. De angst voor het 'onbekende'. Nu heb ik die angst geruild voor twijfel en onzekerheid. Vertel ik wel de juiste dingen ?
Daar kan je nooit zeker van zijn. Dit besef beweegt me nu gewoon uit te komen voor mijn mening en begrip te hebben voor 'het gelijk' van anderen, andersdenkenden.

Als ik vanuit mijn twijfels meega in het verhaal van anderen, verlies ik mezelf. Als ik vanuit mijn overtuiging mijn verhaal, waarden en gevoelens open en bloot op tafel gooi, voel ik me sterk en daag de mensen rond de tafel uit hetzelfde te doen of minstens er over na te denken. Hier stel ik mij kwetsbaar op maar daar ga ik voor. Je kunt niet eeuwig je kop in het zand steken.

In het verlengde daarvan ben ik mij ervan bewust dat er in de toekomst 'koppen' gaan rollen. De huidige maatschappij beweegt zich op drijfzand. We worden om de haverklap gebombardeerd door berichten over hoe slecht het gaat met ons, met de aarde, met onze toekomst of die van onze kinderen. Ik (h)erken de symptomen en schaar me aan de zijde van zij die hieruit alsnog een positief verhaal willen puren. Mensen die streven naar een warme samenleving met moeder aarde en met alle gemeenschappen die daarvan afhankelijk zijn. Het klinkt 'dromerig' maar het is het niet.
Als je de berichtgeving leest, liggen mensen er niet wakker van. Meer nog de zakenwereld doet er alles aan deze onheilsvoorspellingen te weerleggen en gaat voor haar eigen profijt.
En hier heeft 'Cultuur' mijn inziens een taak. Het moet ondubbelzinnig kiezen voor een duidelijke vraagstelling. En het mag zowel op een grappige als ernstige manier. Meer nog, grappen en grollen, zijn vaak betere dragers van ernstige vragen en boodschappen dan de ernst zelf.

Daarnaast wil ik ook pleiten dat we 'uitkomen' voor onze overtuiging ook als we daardoor bedreigt worden. Dat er in de budgetten besnoeid wordt. Desnoods spelen we op de marktpleinen of in de straten
We moeten gewoon gaan waarvoor we staan.

En daarin wil ik als 'genieter' van verhalen, vertellingen jullie tegemoet komen. Opdat we er allebei rijker van worden.

DIT IS MAAR EEN VOORPROEFJE

Het bestaansrecht van migranten,asielzoekers,invaliden,moslims,kunstenaars,en al wie niet "in de pas" loopt,gaat een kruistocht voelen,die feitelijk niet voor woorden te beschrijven zal zijn.Nu zeker dat hij vrijgesproken zal worden,zal een etnische zuivering en afrekening plaatsvinden,eerst met woorden dan daden,tegen de moslims.De geschiedenis zal zich herhalen,de spanningen tussen moslims en niet-moslims zal,bij gebrek aan DIALOOG EN TOTAAL GEEN RESPECT escaleren,tot minstens Parijse toestanden,iedereen zal "kleur",moeten bekennen,de gematigden zullen zich minder en minder in Nederland thuis voelen,het WIJ EN ZIJ gevoel zal verstrekken,en dan is het wachten tot er iets gebeurt,dat de trigger zal zijn dat Nederland gaat schapen in een mini- burgeroorlog,in de wijken,iedereen zal elkaars geloof,overtuiging,ras zwaar beledigen IN HET OPENBAAR, in het mom van de" vrije menigingsuiting", met het gevolg,dat WILDERS zijn doel heeft bereikt.Dan kan hij het leger in de wijken inzetten,want dat heeft hij gezegd.Een avondklokje voor bepaalde "groepen",zal ook van kracht worden,Nederlanders zullen ondervinden,wat het is om in een bezet gebied te leven,zoals in Palestina,WIE ZAL HIER BETER VAN WORDEN??

Wij mogen toch ook onze "Zwarte Dag" hebben zeker !

Er is wel een "Dag van de Bloemkool", "Dag van de Diaree", "Dag van de ik-weet-niet-wat-allemaal-en-nog-wat"
P.S. wie zich niet meer herinneren kan door politiek-correcte mentale constipatie wat de objectief-correcte betekenis van de notie "neger" zou zijn, vindt ze in den dikken Vandale , die voorals nog niet op politiek-correct censuur- dieet werd gesteld ; www.vandale.nl

Hollandse Procureur heeft WEL gezond verstand op Wilders' proces

Tijdens het ANDER "politiek proces" tegen het VB (cfr de bewering "politiek proces" van de vorige voorzitter van de LINKSE Liga voor de Rechten va de LINKSE Mens in een Knack-interview 10 jaar geleden) bleek dat niet zo te zijn !

Advertentie