Advertentie

maandag 26 juli 2010

Liga voor Mensenrechten beschuldigt Sarkozy

Sinds woensdag 21 juli ligt de Franse president Nicolas Sarkozy weer onder vuur. De Liga voor Mensenrechten beschuldigt hem van racistische stigmatisering. Sarkozy scheerde namelijk in een pijnlijk agendapunt 'Voyageurs' en 'Roma-zigeuners' over één kam. Diverse organisaties roepen de Franse president tot de orde.
DeWereldMorgen.be -
Stigmatisering van Roma's blijft een probleem (foto: Mediapart)
DeWereldMorgen.be -

Woensdag kondigde president Sarkozy aan op 28 juli een speciale vergadering te organiseren “over het gedrag van sommige rondtrekkende mensen". Dit na een recentelijk geweldincident in de Loirestreek waarbij een dorp werd aangevallen.

De agenda van deze aangekondigde vergadering was voor de betrokken bevolkingsgroepen des te pijnlijker: Sarkozy wil alle onregelmatige kampen van Voyageur- en Roma-zigeuners sluiten. Dit uitgelekte document veroorzaakte een furieuze polemiek in heel Frankrijk.

Racistische stigmatisering

Woensdag deelde de Liga voor Mensenrechten in Parijs het volgende mee via televisiezender TF 1: “Door de etnisch gerichte aankondiging van de ontmanteling van alle onregelmatige kampen, heeft de president van de republiek gekozen voor een racistische stigmatisering van Roma-zigeuners en Voyageurs.”

De Europese Groene Partij – Europese Vrije Alliantie (EGP-EVA) publiceerde op de website Mediapart.fr een persbericht over dit stigmatiserend discours van Sarkozy: “Bestrijding van criminaliteit is één ding. Maar het stigmatiseren van gemeenschappen is iets anders.”

Verschil tussen beide gemeenschappen

Roma-filmregisseur Tony Gatlif reageerde vrijdag in de Franse krant Libération: “De wijze waarop de regering verwijst naar Voyageurs en Roma-zigeuners is vernederend. Weet de president eigenlijk wel waar hij over praat? Voyageurs of Manoesjen zijn al generaties lang Frans. Ze zijn perfect in orde. Zij zijn geen delinquenten.”

Pierre Hérisson, senator voor de politieke partij Union pour un Mouvement Populaire (UMP), verduidelijkt in deze krant het verschil tussen Voyageurs en Roma-zigeuners: “Voyageurs zijn Franse burgers en Roma-zigeuners zijn vaak nieuwkomers.”

Capaciteitsprobleem en verwoestingen

EGP-EVA wijst in het persbericht op Mediapart.fr nog op een ander probleem. In 2000 is er een wet goedgekeurd die veel plaatsen moest reserveren voor Voyageurs. “40 procent van deze gereserveerde plaatsen is nu pas open”, laat de Europese groene alliantie weten. “De overheid is zelf verantwoordelijk voor de ‘onregelmatige kampen’ die Sarkozy massaal wil ontmantelen.”

De organisatie Romeurope komt op voor de rechten van Roma-zigeuners in Frankrijk. Op haar website laat zij weten dat er de afgelopen twee maanden al zeker zes Roma-zigeunerkampen zijn ontmanteld.

In juni verwoestten de bulldozers al kampen in Bordeaux, Montpellier, Saint-Etienne en in de Vooralpen. Deze maand werden er kampen in Saint-Denis bij Parijs en in Duinkerke ontmanteld.

In Saint-Etienne zouden de bewoners al een ‘bidonville’ hebben opgebouwd aan de rand van de stad.

Film over Voyageurs en Roma-zigeuners

Wie beter wil begrijpen waarom veel Voyageurs en Roma-zigeuners stigmatisering  als zeer pijnlijk ervaren, kan gaan kijken naar de film Liberté van Tony Gatlif. In zijn nieuwste film toont cineast Gatlif welk lot deze gemeenschappen gedurende de Tweede Wereldoorlog moesten ondergaan.

Bronnen:
TF 1
Mediapart
La Libération
Romeurope

Opmerking van de auteur: de term ‘zigeuner’ is voor veel Voyageurs en Roma-zigeuners een beladen term. Een tijd geleden kozen veel van hen voor de term ‘Roma’.

Binnen de 'Roma' zijn verschillende groepen. ‘Voyageurs’ en ‘Roma-zigeuners’ zijn er daar twee van. Andere termen voor ‘Voyageurs’ zijn: ‘woonwagenbewoners’ of ‘Manoesjen’. Soms worden ‘Roma-zigeuners’ ook kortweg vermeldt als ‘Roma’s’.

Vond u deze bijdrage de moeite waard? Geef ons dan uw fair share.

Klik hier om DeWereldMorgen.be te steunen via overschrijving.

Reageer (Spelregels)

De inhoud van dit veld is privé en zal niet openbaar worden gemaakt.

Reacties

Wildkamperen geen delict?

'Voyageurs of Manoesjen zijn al generaties lang Frans. Ze zijn perfect in orde. Zij zijn geen delinquenten,' zegt de geciteerde Roma-regisseur. Maar ik dacht toch dat het ging om het opruimen van 'onrechtmatige' kampen. Wildkamperen is toch een delict, dacht ik?

Uitzetting Roma

Bestaat er ook zo iets als het recht om niet bestolen te worden? Wat met rechten van de kinderen, hun recht om niet gebruikt te worden bij misdaden. Iedereen heeft het al meegemaakt kinderen die zeer opdringerig om geld bedelen. Vrouwen die trachten te stelen. U niet? ik wel! Veel van deze mensen hebben geen aanwijsbaar legaal inkomen. In tegenstelling tot wat we te horen krijgen wordt er in Oost-Europe heel veel geld uitgegeven om deze mensen te helpen, onderwijs en huisvesting te geven. Maar niet iedereen wil daar aan meewerken. Men tracht het altijd te mooi voor te stellen. De slachtoffers worden als daders voorgesteld en omgekeerd.

roma-zigeuners

met alle begrip versta ik dat deze kinderen er onder lijden maar dit is te wijten aan de ouders, ik heb naast mij roma zigeuners wonen zij wonnen met 5 gezinnen in deze woning, persoonlijk heb ik geen problemen met vreemdelingen maar deze mensen kennen geen respect voor hun mede mensen en zoals ik meer lees komen ze altijd van alles bedelen en liefst van al geld maar daar stopt het niet hoor, mensen overvallen aan station(vlak waar ik woon) en hun bankkaart plunderen en dit zonder te straffen, nu denken die mensen effectief dat ze alles ongestraft mogen doen en geen respect tonen aan hun mede bewoners dan stel ik mij de vraag waarom wij voor hen dan wel het is zoals de franse President het zei dit zijn parasieten en daarmee uit, dat ze gaan werken zoals iedereen maar nee ze luieren en feesten liever dan geld te gaan verdienen, sorry maar ik heb echt geen medelijden met deze mensen afrikanen en andere vreemdelingen moeten zich hier aanpassen of ze moeten terug wel ik vind dat deze wet ook voor deze mensen mag gelden hoor!
Grjtjes ( ze hangen het slachtoffer uit maar dat zijn ze echt niet) Neerwinden

Advertentie