Advertentie

dinsdag 13 april 2010

Reacties op artikel “Belgische Fair-trademelk bij Delhaize”

Fair trade? “Fair trade is hier niet van toepassing”, die reactie bereikte DeWereldMorgen.be de laatste dagen verschillende keren naar aanleiding van het artikel over de 'faire melk' die de coöperatie Milcobel via Delhaize gaat verdelen.
DeWereldMorgen.be -
Fair Trade-logo van Max Havelaar-keurmerk
DeWereldMorgen.be -

Voor alle duidelijkheid: de redactie heeft die term niet zelf uitgevonden of overgenomen van De Standaard, maar Dirk Maes van Milcobel heeft die term gebruikt in het interview dat onze medewerker met hem had ter voorbereiding van het artikel dat verscheen op vrijdag 9 april.

Maes heeft in een latere reactie ook benadrukt dat het niet om het officieel standpunt gaat van Milcobel.

Hij begrijpt de kritiek van de Noord-Zuidorganisaties en laat weten dat hij afstand wil nemen van de term 'fair trade'.

DeWereldMorgen.be heeft de term misschien te gemakkelijk overgenomen, zonder dieper in te gaan op de argumenten die er zijn om een product 'fair trade' te noemen. Hoewel er geen vastgelegde regels bestaan over wat nu wel of niet 'fair trade' is, is de Noord-Zuidrelatie volgens onder andere Oxfam-Wereldwinkels en Max Havelaar essentieel om van 'fair trade' te kunnen spreken.

Ook De Standaard gebruikte de term 'fair trade' in zijn artikel over de melk, en Oxfam-Wereldwinkels heeft als reactie volgend persbericht verspreid.

Eerlijk is eerlijk (standpunt van Koen Van Bockstal namens Oxfam-Wereldwinkels vzw)

Oxfam-Wereldwinkels waardeert het initiatief van Delhaize en Milcobel om melk van Belgische coöperaties op de markt te brengen en een correcte prijs aan de betrokken melkveehouders te betalen (“Eerlijke melk van eigen bodem”, DS 8 april 2010).

Een correcte prijs staat immers aan de basis van duurzame landbouw, zowel in het Noorden als in het Zuiden. We vinden het echter jammer dat de term ‘fair trade’ meer en meer opduikt voor initiatieven die niet voldoen aan de principes van het fairtrademodel.

Fair trade is een duurzaam economisch ontwikkelingsmodel voor boeren in het Zuiden. Dat model staat voor veel meer dan enkel een correcte prijs. Het systeem van eerlijke handel garandeert niet alleen een eerlijke prijs die de productiekosten dekt, maar biedt ook een bijkomende fairtradepremie, duurzame handelsrelaties op lange termijn én respect voor mens en milieu.

De premie is voor de landbouwcoöperaties erg belangrijk: ze biedt lokale gemeenschappen de mogelijkheid om hun ontwikkeling in handen te nemen. Met de premie investeren zij onder meer in onderwijs, gezondheidszorg en het ontwikkelen van sociale zekerheid. Zaken die broodnodig zijn in het Zuiden waar dat, in tegenstelling tot bij ons, lang geen verworven rechten zijn.

Het concept 'fair trade' en het betalen van een 'eerlijke prijs' past voor Oxfam-Wereldwinkels binnen een bredere visie op mondiale duurzaamheid en rechtvaardigheid. Dat betekent heel concreet een eerlijk landbouw- en handelsbeleid dat achtergestelde boeren in het Zuiden een kans geeft op de wereldmarkt.

Max Havelaar reageert

Max Havelaar vzw laat via woordvoerster Sandra Galbusera weten akkoord te gaan met dit standpunt.

"Vanuit Max Havelaar België nemen we steeds het standpunt in dat ook ook wordt verwoord door Oxfam-Wereldwinkels. We zijn bereid tot medewerking / ondersteuning m.b.t. de initiatieven die Belgische boeren ondersteunen op weg naar meer duurzaamheid en een juiste honorering hiervoor, maar de term 'fair trade' willen we voorbehouden zien voor een concept dat kansarme producenten uit het Zuiden ondersteunt m.b.t. duurzame ontwikkeling via kansen op de internationale markt", aldus Galbusera in een verklaring.

Er is dus steun aanwezig voor het initiatief, maar de term 'fair trade' kan hier dus beter niet gebruikt worden.

Algemeen Boeren Syndicaat

Aan de andere kant kwam er ook kritiek van het Algemeen Boeren Syndicaat (ABS). In een persbericht geeft deze onafhankelijke boerenvakbond kritiek op de afspraak tussen Delhaize en Milcobel.

Coöperatieve melk bij Delhaize

Delhaize verkoopt Milcobelmelk en belooft een extra vergoeding te betalen voor de coöperanten van Milcobel. Een goed initiatief, ABS ondersteunt alle initiatieven die kunnen bijdragen tot een betere prijs voor de producenten, ware het niet dat er toch bedenkingen zijn bij deze samenwerking:

Het concept om 'faire melk' te verkopen aan de consument is een idee van EMB, de European Milkboard. Sinds vorige zomer is EMB bezig een nieuwe coöperatie (Faircoop) in België op te richten, die reeds in Wallonië is voorgesteld, en waar ook Milcobel-bestuurders bij aanwezig waren. Momenteel telt ze reeds 400 coöperanten. Zij gaat binnenkort van start met 'Fairebel' als 'faire' drinkmelk. Ook in Vlaanderen is het initiatief van Faircoop van start gegaan, samen met de oprichting van de Vlaamse EMB-afdeling, de FMB.

We moeten vaststellen dat de overeenkomst Delhaize-Milcobel een flauwe kopie is van het Fairebel-concept, dat net voor de  lancering van het originele project bekend gemaakt werd. Dat de lancering van het Delhaize-product (dus geen Milcobelmerk!) juist nu gebeurt, is zeker geen toeval: ook in Vlaanderen, waar Milcobel het grootste deel van haar melk ophaalt, slaat het Waalse initiatief aan. Voelt men de druk komen? Ook in Vlaanderen waren er Milcobel-bestuurders aanwezig op de voorstelling.

1. Delhaize betaalt een vergoeding aan de coöperatie Milcobel. Het is totaal onbekend hoeveel cent per liter geleverde melk dit gaat opleveren en hoe dit zal doorverdeeld worden aan de Milcobel-coöperanten. Zijn alle geleverde liters, ook die boven quotum, aan een prijsverhoging onderhevig? Stimuleer je op die manier niet opnieuw tot een hogere productie ten koste van een correcte prijs?

2. Zal dit bijdragen tot een daadwerkelijke prijsverhoging? Zal Milcobel de kloof met de best betalende melkerij kunnen overbruggen?

3. Het is ook geen toeval dat Delhaize juist 5 eurocent goedkoper is dan de aanbevolen prijs van de ‘Fairebel' van Faircoop. Is dit niet weer het begin van de negatieve prijzenspiraal?

4. Het betreft een Delhaize-product! Hiermee geeft de coöperatie het product uit handen, terwijl enkele maanden geleden afgestoten Nederlandse merknamen aangekocht werden omdat die "pasten in de strategie tot diversificatie" ...

5. Enkel Milcobel-coöperanten kunnen eventueel genieten van de vergoeding.

6. Er is een tegenstrijdigheid: Milcobel is de coöperatie die stelt dat ze alle melk van leden wil aanvaarden, ook de melk van de grote quotumoverschrijders. Hiermee geeft Milcobel een slecht signaal en hypothekeert ze eventuele prijsverhogingen. Dit concept kan niet opwegen tegen 'overtollige melk' die tegen dumpingprijzen moet worden afgezet op de wereldmarkt onder de vorm van poeder of boter. Een pleidooi voor betere prijzen moet daarom steeds gepaard gaan met een aanbodbeheersing, zoniet is het dweilen met de kraan open!

7. De melk die Milcobel ophaalt, komt ook van Nederlandse en Franse leden-leveraars, deze profiteren dus ook mee van de 'Belgische coöperatiemelk' ...

8. Het volume melk dat onder deze noemer verkocht zal worden, is een fractie van de totale melkplas bij Milcobel (1,1 miljard liter). 1 miljoen op jaarbasis is amper 1 pro mille! Het effect op de melkprijs van de 3.000 leveraars zal vermoedelijk in dezelfde orde van grootte zijn. Dit betekent dat de melkveehouders weinig voordeel zullen krijgen, maar dat Delhaize haar 'boerenimago' flink kan oppoetsen!

Let wel op! Het afdwingen van eerlijke prijzen voor de boer is 100 procent toe te juichen, maar ere wie ere toekomt, laat dit duidelijk zijn!

Guy Depraetere, woordvoerder ABS  (8 april 2010)

 

Vond u deze bijdrage de moeite waard? Geef ons dan uw fair share.

Klik hier om DeWereldMorgen.be te steunen via overschrijving.

Reageer (Spelregels)

De inhoud van dit veld is privé en zal niet openbaar worden gemaakt.

Reacties

Fair trade melk, met soja uit het zuiden!

Men kan uiteraard moeilijk over fair trade melk spreken, als we niet zeker zijn of de koeien die deze melk produceren ook eerlijk voeder hebben gekregen. Koeien voederen met soja uit Zuid-Amerika kan men moeilijk duurzaam noemen, laat staan eerlijk.

stelen is niet fair

Delhaize en Boerenbond stelen (!) een concept van de Belgian Dairy Board en worden dan gepresenteerd als een faire tweeling. Na ja.

De Belgian Dairy Board verenigde tot voor enige tijd 1200 melkveehouders in België. Zij spraken inderdaad ook over faire melk (niet fair trade melk) en speelden de kaart van 'dit is Belgisch'. Zij waren bezig hun melk in een eigen assortiment om te zetten en hoopten dit langs bijv. Delhaize te kunnen verkopen. Bedoeling was ook om suiker en cacao uit de fairtrade te verwerken. FairTradeGemeenten erkenden hen als officiële partner in de campagne. Verder was er een samenwerking met Oxfam-Solidariteit op Pukkelpop. Prof Ghislain Houben beet zich vast in het melkdossier, op vraag van BDB. etc...

Commercieel was er echter niemand geïnteresseerd... Niet de fairtradefabrikanten noch de distributie. Deze laatste is natuurlijk als de dood voor zichzelf organiserende boeren. De Boerenbond zag hen ook niet graag komen.

Nu copiëren BB en Delhaize ongegeneerd het BDB-concept en zetten ze de zelforganisatie een stevige hak. Mss betekent het wel de definitieve doodsteek.

Die zelforganisatie van en door boeren is wel degelijk een goed voorbeeld van hoe fair trade werkt. In de officiële definitie van fair trade wordt overigens geen exclusiviteit voorzien, voor geen van welke partijen deze term menen te mogen claimen als het gaat over noord-zuid. Het is spijtig dat er hier gen reactie wordt geplaatst vanuit FairTradeGemeenten. Want deze campagne hanteert een criterium dat handelt over lokale, duurzame landbouw. Wanneer je over dit onderwerp besturen en bevolking wil sensibilieren binnen de naam FairTradeGemeenten (FTG), kan je de discussie over fair trade voor eigen boeren niet langer uit de weg gaan. Max Havelaar en Wereldwinkels zijn stichtend lid van FTG.

Vele melkveehouders zijn gevoelig wel degelijk aan de dumpingpraktijken met melkpoeder die hun Afrikaanse collega's treffen. (durft DeWereldMorgen kenbaar te maken welke heren zich hier vanuit België schaamteloos mee verrijken?)

Wie de fairtrade-ambities van Belgische boeren niet serieus neemt, zet zichzelf een hak. Door zichzelf organsierende boeren niet ernstig te nemen, geef je vrij spel aan de mastodonten om begripsverwarring te organiseren.

De traditonele fairtraders moeten leren dat de samenleving fair trade serieus neemt, maar er ook mee wil over discussiëren en er richting aan geven.

Milcobel streeft geen minimumprijzen na voor melk. Zoals het ABS aanstipt in haar reactie. Volgens de wereldwinkels een essentieel onderdeel van fair trade. Maar volgens Max Havelaar niet. Dat laatste dient ook eens aangestipt.

Wie 25 april ons mooie Limburg eens wil opzoeken, raad ik aan deHasseltse boerenroute me in te komen fietsen. Een initiatief van FairTradeGemeente Hasselt. We sluiten af op het melkveebedrijf Swijsenhof in Kuringen.

ZIE : http://hasseltfairtrade.wordpress.com/

Steven

stelen is niet fair

Delhaize en Boerenbond stelen (!) een concept van de Belgian Dairy Board en worden dan gepresenteerd als een faire tweeling. Na ja.

De Belgian Dairy Board verenigde tot voor enige tijd 1200 melkveehouders in België. Zij spraken inderdaad ook over faire melk (niet fair trade melk) en speelden de kaart van 'dit is Belgisch'. Zij waren bezig hun melk in een eigen assortiment om te zetten en hoopten dit langs bijv. Delhaize te kunnen verkopen. Bedoeling was ook om suiker en cacao uit de fairtrade te verwerken. FairTradeGemeenten erkenden hen als officiële partner in de campagne. Verder was er een samenwerking met Oxfam-Solidariteit op Pukkelpop. Prof Ghislain Houben beet zich vast in het melkdossier, op vraag van BDB. etc...

Commercieel was er echter niemand geïnteresseerd... Niet de fairtradefabrikanten noch de distributie. Deze laatste is natuurlijk als de dood voor zichzelf organiserende boeren. De Boerenbond zag hen ook niet graag komen.

Nu copiëren BB en Delhaize ongegeneerd het BDB-concept en zetten ze de zelforganisatie een stevige hak. Mss betekent het wel de definitieve doodsteek.

Die zelforganisatie van en door boeren is wel degelijk een goed voorbeeld van hoe fair trade werkt. In de officiële definitie van fair trade wordt overigens geen exclusiviteit voorzien, voor geen van welke partijen deze term menen te mogen claimen als het gaat over noord-zuid. Het is spijtig dat er hier gen reactie wordt geplaatst vanuit FairTradeGemeenten. Want deze campagne hanteert een criterium dat handelt over lokale, duurzame landbouw. Wanneer je over dit onderwerp besturen en bevolking wil sensibilieren binnen de naam FairTradeGemeenten (FTG), kan je de discussie over fair trade voor eigen boeren niet langer uit de weg gaan. Max Havelaar en Wereldwinkels zijn stichtend lid van FTG.

Vele melkveehouders zijn gevoelig wel degelijk aan de dumpingpraktijken met melkpoeder die hun Afrikaanse collega's treffen. (durft DeWereldMorgen kenbaar te maken welke heren zich hier vanuit België schaamteloos mee verrijken?)

Wie de fairtrade-ambities van Belgische boeren niet serieus neemt, zet zichzelf een hak. Door zichzelf organsierende boeren niet ernstig te nemen, geef je vrij spel aan de mastodonten om begripsverwarring te organiseren.

De traditonele fairtraders moeten leren dat de samenleving fair trade serieus neemt, maar er ook mee wil over discussiëren en er richting aan geven.

Milcobel streeft geen minimumprijzen na voor melk. Zoals het ABS aanstipt in haar reactie. Volgens de wereldwinkels een essentieel onderdeel van fair trade. Maar volgens Max Havelaar niet. Dat laatste dient ook eens aangestipt.

Wie 25 april ons mooie Limburg eens wil opzoeken, raad ik aan deHasseltse boerenroute me in te komen fietsen. Een initiatief van FairTradeGemeente Hasselt. We sluiten af op het melkveebedrijf Swijsenhof in Kuringen.

ZIE : http://hasseltfairtrade.wordpress.com/

Steven

Belgische Fair trade-melk bij Delhaize

"De Noord-Zuidrelatie (...) essentieel om van 'fair trade' te kunnen spreken": dat is toch iets wat ik een gemiste kans zou vinden. Waarom wel fair trade voor de derde wereld maar niet voor de vierde wereld?

FMB

Ik wil hier mijn reactie (van maandag )op het eerste artikel van De Wereld Morgen herhalen. Iedereen die ermee akkoord is of erover wil discuteren, mag me mailen op rikdeconinck@hotmail.com
Ik hoop op 24 april in Limburg te geraken.

Achtergrond

Het is erg spijtig dat De Wereld Morgen zomaar een persbericht overneemt zonder naar de achtergrond te gaan kijken.
1-De Boerenbond is sterk gelieerd aan Milcobel (vorig jaar stapte zuivelspacialist Eddy Leloup nog over van de BB naar de leiding van Milcobel) en net die BB heeft vorig jaar niets gedaan voor de melkveehouders, integendeel de BB steunt de afschaffing van de quota en is tegen productiebeheersing en daardoor stuikte de prijs ineen. De acties van de boeren gingen uit van andere organisaties die nu een nieuwe coöperatieve opgericht hebben om een faire melk op de markt te brengen.
2-Milcobel zag die poging om een faire melk op de markt te brengen als een niet te stoppen initiatief en heeft daarom snel een eigen initiatief genomen.
3- De BB geeft de nieuwe coöperatieve een sneer in haar ledenblad, want de BB ziet zelfs een zeer kleine concurrent van Milcobel liever geen levenskansen. Terwijl het net zinvol is om nieuwe coöperatieven op te richten want de huidige (Milcobel) kan toch niet zorgen voor een goede melkprijs.
4- Men had ook moeten vragen naar de kostenstructuur van deze melk (hoeveel cent gaat naar de boer, naar de verpakker, naar de groothandel?)
5-Milcobel creëert nogmaals een eigen label dat alleen door Milcobel gecontroleerd wordt.. Het gaat ook maar om intenties ("promoten"...)
6-Voor meer info en bevestiging, lees vandaag het persbericht van ABS

Onderkruipers

Waarom verkopen Milcobel en Delhaize hun melk ook niet aan 90 cent?Dan zouden ze tenminste de boeren steunen,zal er aan 85 cent iets voor de boeren overschieten?Dit lijkt eerder een poging om Fairebel te vloeren.Ik hoop dat de consument deze stunt doorziet,en beseft dat boeren moeten knokken om aan de bak te kunnen komen,het wordt hen niet gegund.

Advertentie